شعار همیشگی ما؛
۞ چراغ امید روشن است ۞
Wednesday, 22 May , 2024
امروز : چهارشنبه, ۲ خرداد , ۱۴۰۳
شناسه خبر : 3664
  پرینتخانه » ویژه تاریخ انتشار : 30 بهمن 1400 - 11:55 | 95 بازدید | ارسال توسط :
حاجی علی اکبری، مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران اعلام کرد:

اعتمادسازی و جلب مشارکت کسبه برای اصلاح سیم‌کشی برق

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران اعلام کرد: ساماندهی کابل‌های برق در راسته‌های اصلی بازار بزرگ تهران از سوی شرکت توزیع نیروی برق می‌تواند باعث اعتمادسازی و جلب مشارکت کسبه برای اصلاح سیم‌کشی برق داخل حجره‌ها و واحدهای تجاری شخصی شود. کاوه حاجی علی اکبری اظهار کرد: سیستم کابل کشی برق در راسته‌های اصلی، سراها و […]

اعتمادسازی و جلب مشارکت کسبه برای اصلاح سیم‌کشی برق

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران اعلام کرد: ساماندهی کابل‌های برق در راسته‌های اصلی بازار بزرگ تهران از سوی شرکت توزیع نیروی برق می‌تواند باعث اعتمادسازی و جلب مشارکت کسبه برای اصلاح سیم‌کشی برق داخل حجره‌ها و واحدهای تجاری شخصی شود.

کاوه حاجی علی اکبری اظهار کرد: سیستم کابل کشی برق در راسته‌های اصلی، سراها و مغازه‌های بازار بزرگ تهران فاقد استانداردهای لازم هستند و اکثر تولیدی‌ها، بیش از آمپر تعریف شده از کنتورهای برق استفاده می‌کنند.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران ضمن تأکید بر اهمیت پایش موقعیت استقرار رستوران‌ها و مراکز تهیه غذای فاقد سیستم گازکشی و ضرورت خارج کردن آن‌ها از محدوده‌های پرخطر مانند همجواری با تولیدی‌ها و مغازه‌های کیف و کفش، لوازم آرایشی و پوشاک در بازار، تصریح کرد: نبود سیستم گازکشی و مستقر شدن رستوران‌های متعدد در نقاط مختلف بازار با منابع حجیم تأمین گاز و کپسول‌های بزرگ مقیاس، یکی از مهم‌ترین تهدیدهای ایمنی بازار محسوب می‌شود؛ به طور مثال یکی از رستوران‌های معروف واقع در محدوده بازار به دلیل عدم بهره‌مندی از سیستم گازکشی، از منبع گاز ۳۰ تنی برای تهیه غذا استفاده می‌کند.

وی به آتش‌سوزی اخیر در تیمچه حاجب الدوله نیز اشاره کرد و متذکر شد: دپوی کالاهای قابل اشتعال در طبقات فوقانی و یا زیرزمین سراها و حجره‌ها، در مواقع حریق و به دلیل بسته بندی‌های مقوایی، باعث گسترش آتش می‌شود، در صورتی که انبار مربوط به لوازم آرایشی و بهداشتی و سایر مواد اشتعال‌پذیر باشد، باعث گسترش و هدایت آتش می‌شود. در نمونه اخیر، دپوی لوازم آرایشی و بهداشتی در مغازه همجوار یک مرکز تهیه غذا در تیمچه حاجب الدوله باعث شدت گرفتن حریق در آتش سوزی شد.

علی اکبری عنوان کرد: کنترل و پایش انبارها به صورت مداوم و ارائه ضوابط استقرار انبارها، می‌تواند اقدام مؤثری در راستای ایمن سازی و پیشگیری از حریق در بازار بزرگ تهران باشد.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با بیان اینکه در آتش سوزی اخیر تیمچه حاجب الدوله، بخش آجری کمتر از بخشی که با مصالح جدید بازسازی شده بود، آسیب دیده است، گفت: استفاده از مواد و مصالح اشتعال‌زا مانند (pvc) در بازسازی، بدون توجه به کاربری، باعث گسترش و هدایت آتش می‌شود؛ لذا لازم است ممنوعیت استفاده از مواد اشتغال زا در هنگام بهسازی و مرمت محدوده‌های تاریخی بازار، توسط وزارت میراث فرهنگی ابلاغ شود.

وی در ادامه یادآور شد: وجود اختلاف بین سرقفلی داران و مستأجران در مواقعی که ملک نیاز به تعمیرات اساسی و غیراساسی دارد، مانع از هرگونه اقدام عمرانی می‌شود؛ چرا که شهرداری برای ارائه مجوز تعمیرات درخواست رضایت کتبی و محضری مالک را می‌کند و معمولاً مالک رضایت به تعمیرات نمی‌دهد. در موارد اینچنینی، نیاز به رأی قضائی است که به سرقفلی دار اجازه دهد تا نسبت به ایمن سازی و مقاوم سازی ملک خود اقدام نماید.

علی اکبری بیان کرد: بازار تهران فاقد نقشه چون ساخت (as built) دقیقی از مسیر عبور کابل‌های برق فشار قوی است و کابل‌های برق روسطحی موجود نیز ایمن سازی نشده‌اند؛ همچنین عدم وجود سیستم دفع فاضلاب در بازار بزرگ تهران، سبب شده تا چاه‌های متعدد جذبی در بازار حفر شود که خود این مسئله بسیار خطرناک است و تهدیدی برای بازار به شمار می‌آید. لذا ابتدا ضروری است زیرساخت‌های بازار ساماندهی شود؛ برای این کار بهتر است که کانال زیرزمینی انسان رو احداث شود و همه تأسیسات به صورت دفنی ساماندهی شوند.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.