شعار همیشگی ما؛
۞ چراغ امید روشن است ۞
Wednesday, 22 May , 2024
امروز : چهارشنبه, ۲ خرداد , ۱۴۰۳
شناسه خبر : 5350
  پرینتخانه » یادداشت تاریخ انتشار : 31 اردیبهشت 1401 - 20:01 | 130 بازدید | ارسال توسط :
یادداشت ارسالی به چراغ روشن؛

وضعیت اقتصادی مردم چین در اولویت دولت/ دسترسی سرمایه گذاران غربی به تجربیات چین

مهمترین عامل رشد کشورهای بزرگ و صنعتی پیشرفته همانند چین، توجه به تصمیمات یکدیگر، اتحاد در کار و جامعه انعطاف پذیر است. بدین معنا که اگر در کشور چین تصمیمی پیرامون مثلا راه اندازی شبکه های اینترنتی گرفته شود به صورت آنی مورد استقبال و استفاده قرار می گیرد.
وضعیت اقتصادی مردم چین در اولویت دولت/ دسترسی سرمایه گذاران غربی به تجربیات چین

جمعیت چین بیش از یک میلیارد است و با این وجود دولت توانسته است با ایجاد تولید در کشور، اشتغال بسیاری فراهم کند. با این ترفند مردم را از فقر نجات داده است و می توان دید که چینی ها در آرامش زندگی می کنند. چین وضعیت اقتصادی شهروندان را در اولویت گذاشته است و به آن رسیدگی می کند و در همین راستا فعالیت های بسیار گسترده ای انجام می دهد.
دستاوردها و تجربه هایی که چین در حوزه اقتصادی به دست آورده است بسیار پر اهمیت است. به همین دلیل این دستاوردها و تجربه ها در دسترس دیگر کشورها همانند کشورهای غربی و سرمایه داران قرار گرفته است و آنها نیز از این فرصت و تجربه استفاده می کنند. این دستاوردها و تجربه ها توسط اساتید دانشگاه ها و بزرگان این کشور و همصدا شدن آنها برای ایجاد یک تحول بزرگ به دست آمده است و به طور قطع یک نیاز محسوب می شود.
باید اشاره کرد که سیستم کشور چین در حوزه های مختلف همچون اقتصادی، اجتماعی و همچنین استفاده و کاربرد صنایع کاملا با دیگر کشورهای دنیا متفاوت است.
این کشور با داشتن جمعیتی بالای یک میلیارد نفر به گونه ای بر صنایع خود تکیه زده است که با مشکلی در اقتصاد روبرو نمی شود. در این راستا برای محافظت مردم از ایدئولوژی ای استفاده می کند که با آنها سازگار باشد. همچنین به صورت جدی و شدید با فساد مبارزه می کند. در این زمینه مردم با دولت متحد هستند و اگر برای جلوگیری از فساد یک یا چند نفر، اسم یا اسامی را اعلام کنند اعتراضی ایجاد نمی شود.
جامعه اقتصادی و سیاسی کشور چین بسیار منعطف است و در مسیر سرعت رشد و پیشرفت قراردارد. تمامی حوزه های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی در یک کشور به یکدیگر متصل هستند و پیوسته با هم حرکت می کنند. حوزه های صنایع و زیست محیطی چین هم همراه و در یک مسیر، پیشرفت می کنند. قابل توجه است که همه زمینه ها و حوزه ها در این کشور به صورت زنجیره ای عمل می کنند. هنگامی که اقتصاد پیشرفت می کند به طور قطع محیط زیست نیز مورد توجه قرار می گیرد و به سوی رشد و پیشرفت گام بر می دارد.

نویسنده : دکتر ایرج توتونچیان- استاد اقتصاد اسلامی در دانشگاه الزهرا
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.