شعار همیشگی ما؛
۞ چراغ امید روشن است ۞
Sunday, 21 April , 2024
امروز : یکشنبه, ۲ اردیبهشت , ۱۴۰۳
شناسه خبر : 14781
  پرینتخانه » اقتصادی, ویژه تاریخ انتشار : 10 مرداد 1402 - 14:31 | 109 بازدید | ارسال توسط :

بخش تعاون در لایحه برنامه هفتم توسعه مغفول ماند/ نبض  اقتصاد کشور در دست تعاونی‌ها

رئیس اتاق تعاون البرز گفت: با توجه به پتانسیل و ظرفیت بالا در حوزه تعاون، می بایست توجه ویژه ای به اقتصاد تعاون در برنامه های توسعه معطوف شود نه این که در لایحه برنامه هفتم توسعه مغفول بماند. ‌ به گزارش مسیحااقتداریان خبرنگار صدای چراغ روشن، محمدعلی مختاری رییس اتاق تعاون استان البرز،  با […]

بخش تعاون در لایحه برنامه هفتم توسعه مغفول ماند/ نبض  اقتصاد کشور در دست تعاونی‌ها

رئیس اتاق تعاون البرز گفت: با توجه به پتانسیل و ظرفیت بالا در حوزه تعاون، می بایست توجه ویژه ای به اقتصاد تعاون در برنامه های توسعه معطوف شود نه این که در لایحه برنامه هفتم توسعه مغفول بماند. ‌

به گزارش مسیحااقتداریان خبرنگار صدای چراغ روشن، محمدعلی مختاری رییس اتاق تعاون استان البرز،  با بیان این که بخش تعاون یکی از ارکان اصلی مثلث اقتصاد  در کنار دولت و بخش خصوصی، است،گفت: با توجه به پتانسیل و ظرفیت بالا در حوزه تعاون ، این بخش را می توان در نقشه راهبردی  توسعه اقتصاد کشور قرار داد چرا که طبق قانون اساسی سهم بخش تعاون  از  اقتصاد کشور ، ۲۵درصد است   که  همین میزان نیز محقق نشده است.
مختاری  در خصوص دیده نشدن بخش تعاون  در برنامه هفتم توسعه خاطرنشان کرد: این بی مهری در حالی اتفاق افتاده  که،  نقش  تعاونی ها با بهره مندی از تشکل ها در اداره  اقتصادی کشور  نقش بی بدیلی است.
وی افزود: مادامی که امور به مردم سپرده نشود و دولت تنها به عنوان تسهیل گر ورود نکند، قطعا ، پیشرفت و بهبود، آنهم در حد مطلوب اتفاق نخواهد افتاد.
رئیس اتاق تعاون البرز تصریح کرد: ضروری است،  دولت باید به فکر تقویت بخش خصوصی و تعاونی ها که وزنه مهم اقتصادی محسوب می شوند، باشد.
مختاری در بخش دیگری به تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر این که، تعاونی ها گره گشای  بسیاری امور در کشور هستند، اذعان کرد: این که مقام معظم له، مسئله تعاونی  ها را در راستای تولید یکی از گره گشاترین کارها برای ایجاد اشتغال و به خصوص ایجاد عدالت اقتصادی در کشور معرفی می کنند، نشان از توجه ویژه ایشان نسبت به این بخش است. پس چگونه است که در لایحه برنامه هفتم  نام بخش تعاون حذف می شود.
به گفته رییس اتاق تعاون البرز، تعاونی ها و بخش خصوصی میدان داران اقتصادی کشور هستند و  توجه در بخش ها و فصل های لایحه هفتم توسعه نسبت به نقش تعاون ضروری است.
وی همچنین  با یادآوری اصل ۴۴ گفت:  بر اساس قانون سیاست های کلی  اصل ۴۴ ، ترجیحا، ۳۰درصد ، از منابع حاصل از واگذاری ها در جهت تقویت تعاونی ها باید پرداخت شود همچنین ضرورت دارد تا سرمایه گذاری بیشتر در بخش تعاون صورت گیرد. اما متاسفانه عملا چنین اتفاقی نیافتاده است.
مختاری تاکید کرد: ما نیاز به  بروز شدن قوانین بر اساس نیازها  داریم و باید  دولت نقش هدایت گری، حامی و نظارت را ایفا کند . باید بی مهری نسبت به بخش خصوصی و تعاون را پایان داد.
مختاری بازنگری لایحه برنامه هفتم توسعه را از سوی دولتمردان امری ضروری برشمرد و گفت: با توجه به اهمیت موضوع و این که بخش تعاون هیچگاه دولت را متحمل بار از سوی این حوزه ننموده است، نیاز است تا لایحه اصلاحی را  ارائه دهند تا مبادا بخش تعاون در  سراشیبی قرار گیرد.
رییس اتاق البرز با  تصریح این مطلب که قصوری در لایحه برنامه هفتم توسعه نسبت به  احقاق حق بخش تعاون  و به تبع آن  تعاونگران صورت گرفته که باید مرتفع شود، خاطرنشان کرد:   تعاونگران نسبت به احقاق حق خود کوتاه نخواهند آمد. لذا امید این می رود با اندیشه ورزی و با خرد بیشتری  این مشکل و این بی مهری برطرف شود تا شاهد گام های بلندی در راستای رشد و توسعه اقتصادی کشور باشیم.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.