شعار همیشگی ما؛
۞ چراغ امید روشن است ۞
Thursday, 20 June , 2024
امروز : پنج شنبه, ۳۱ خرداد , ۱۴۰۳
شناسه خبر : 23475
  پرینتخانه » آخرین اخبار, اقتصادی, ویژه تاریخ انتشار : 21 خرداد 1403 - 1:22 | 57 بازدید | ارسال توسط :
وزیر نیرو خبر داد:

روند کاهشی ارتقای ظرفیت نیروگاه‌ها؛ عامل ناترازی در صنعت برق

وزیر نیرو گفت: در دولت‌های نهم و دهم ۶۸ درصد به ظرفیت نیروگاهی کشور اضافه شد و در دولت‌های یازدهم و دوازدهم تنها ۲۳ درصد که این کاهش سرمایه گذاری منجر به ناترازی در صنعت برق شد.
روند کاهشی ارتقای ظرفیت نیروگاه‌ها؛ عامل ناترازی در صنعت برق
به گزارش صدای چراغ روشن، به نقل از خانه ملت، علی اکبر محرابیان در نشست علنی امروز (یکشنبه) مجلس شورای اسلامی، درباره مدیریت مصرف انرژی در ماه‌های گرم سال و نحوه تعیین نرخ متوسط قرارداد‌های تبدیل انرژی مبنای تعرفه برق و تدابیر برای کاهش قطعی برق صنایع، چاه‌های کشاورزی و مراکز درمانی و حساس را ارائه داد.
وزیر نیرو ضمن تسلیت به مناسبت شهادت شهدای خدمت و تشکر از مجلس، هیئت رئیسه و نمانیدگان مجلس بابت حضور در برگزاری مراسم بزرگداشت برای شهدای خدمت همچنین تبریک به نمایندگان این دوره از مجلس گفت: آرزو می‌کنیم این دوره از مجلس بتواند گام بلندی در مسیر خدمت به مردم شریف بردارد و در افق‌های اعلا بتوانیم دست به رشد و پیشرفت‌های والا پیدا کنیم و خدا را شکر می‌کنیم مجلس شورای اسلامی بلافاصله پس از تشکیل، کار‌های خود را شروع کرد و ان شاءالله با تشکیل کمیسیون‌ها این امور سرعت خواهد گرفت.
وی با بیان اینکه بسیار خرسندم در اولین جلسه مجلس شورای اسلامی از بنده دعوت شد در خصوص مسائل آبی و برق کشور گزارشی را به نمایندگان ارائه دهم، افزود: قطعاً دو عنصر آب و برق دو عنصر اساسی و حیاتی در امرار معاش، زندگی، رشد اقتصادی، تولید، امنیت، مسائل اجتماعی و محیط زیست کشور محسوب می‌شوند و این جلسه و دعوت از بنده نشان دهنده عزم راسخ نمایندکان برای ورود به این مسائل و کمک و پشتیبانی دولت برای ادامه مسیر خواهد بود.
محرابیان یادآورشد: جا دارد از مجلس قبل تقدیر و تشکر کنم بابت پشتیبانی‌ها و حمایت‌ها در وضع قوانین و حوزه نظارتی برای پیشبرد اهداف آبی و برقی و همه امور کشور انجام دادند به ویژه گام بلندی که در حوزه برق برداشته شده و امیدوارم با حمایت نمایندگان بتوانیم در این دوره گام‌های بلندتر و اساسی‌تر برداریم.
وزیر نیرو گفت: در ابتدا لازم می‌دانیم وضعیت برق کشور در ابتدای شروع دولت در محضر نمایندگان عرض کنم هر چند بیان این مسائل نفی زحمات و تلاش‌های مدیران و مسئولان خدوم کشور در طول ده‌ها سال اقدامات به ویژه پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز لیکن عزیزان مستحضر باشند ما در موضوع برق در ابتدای دولت با سه ناترازی بزرگ روبرو بودیم. ناترازی بین تولید و مصرف، سوخت و اقتصادی در این بخش.
وی افزود: اگر بخواهیم روند توسعه برق را ارائه دهیم باید بگوییم در طی دولت‌های هفتم و هشتم شصت درصد به ظرفیت نیروگاهی اضافه کردیم در دولت‌های نهم و دهم ۶۸ درصد به این ظرفیت اضافه شد و در دولت‌های یازدهم و دوازدهم تنها ۲۳ درصد به ظرفیت منسوبه نیروگاه‌ها اضافه شد که این کاهش سرمایه گذاری که انحراف قابل توجهی از برنامه‌های پنجم و ششم در گزارش‌های مجلس شورای اسلامی آمده است که منجر به ناترازی قابل توجهی در صنعت برق کشور شد.
محرابیان خاطر نشان کرد: اگر بخواهیم روند این ناترازی را مرور کنیم از سال ۹۶ رخ نمون شد و در ۹۷ بیشتر و در سال ۱۴۰۰ به اوج خود رسید و در تابستان ۱۴۰۰ از اردیبهشت ماه تا پایان شهریور شاهد قطعی‌های مکرر برق به ویژه بخش خانگی بودیم ابتدا با یک نوبت در روز و به مرور این قطعی‌ها بر اساس جداول منتشره تا سه نوبت افزوده شد و این تنها خاموشی‌های در چارچوب جداول منتشره بود و مهمترین معضل کشور خاموشی‌های خارج جدول بود. در بخش صنایع و تولید و همه بخش‌ها متاسفانه شاهد نارسایی‌های جدید و فراوان بودیم.
وی افزود: دولت سیزدهم با روی کارآمدن و مواجهه با این مسئله بسیار مهم که اگر عزیزان بخواهند بعد منفی این ناترازی را بسنجند براساس یک پایش رسانه‌ای در تابستان ۱۴۰۰ بیش از ۴۲ درصد اخبار منفی رسانه‌ها اعم از داخلی و خارجی فقط مربوط به قطع برق در بخش‌های مختلف بود که این عدد هیچ گاه سابقه نداشت.
وزیر نیرو گفت: با روی کارآمدن دولت ما میبایست از یک سو این ناترازی را برطرف کنیم و از سوی دیگر اضافه تقاضایی که در اثر رشد مصرف و مشترکین جدید به وجود می‌آمد را مدیریت کنیم. سالانه یک میلیون مشترک به شبکه برق اضافه می‌شود. به این معنا که حداقل ۵ تا ۶ درصد رشد مصرف داشته است، به عبارتی ناترازی حدود ۱۵ هزار مگاواتی را دولت باید مدیریت می‌کرد و هم باید سالانه ۵ تا ۶ درصد اضافه تقاضا را پاسخ می‌داد. طبیعی است رفع این ناترازی با احداث نیروگاه و روش‌های مختلف نیاز به زمان داشت.
عضو کابینه دولت سیزدهم یادآور شد: ما دو اقدام اساسی را در دستور کار قرار دادیم، اول توسعه نیروگاه‌ها و اقدام دوم مدیریت و بهینه‌سازی مصرف بود. در توسعه نیروگاه‌ها در طی حدود ۳۲ ماه عملکرد دولت سیزدهم بیش از ۹ هزار مگاوات به ظرفیت نیروگاهی کشور افزوده شد و این خبر را هم بدهم که حدود ۲۲ هزار مگاوات نیروگاه هم در جریان ساخت داریم که نیمی از آنها نیروگاه‌های حرارتی و نیمی هم نیروگاه‌های تجدیدپذیر هستند و اقدام بسیار مناسبی است که با قانون مجلس شروع شده ماده ۴ قانون مانع‌زدایی به منظور سرمایه‌گذاری صنایع کشور جهت احداث نیروگاه بود که در این چارچوب اقدامات بسیار مناسبی هم انجام شد.
محرابیان افزود: گام و اقدام اساسی دوم مدیریت مصرف بود، در یک کلام جدا کردن اوج مصرف بخش‌های مختلف که ما اگر مدیریت نکنیم اوج مصرف بخش‌های مختلف در یک زمان اتفاق می‌افتد به این معنا که ضرر و زیان ناترازی در اقتصاد، رفاه و معیشت مردم خواهد بود.
وزیر نیرو ادامه داد: در مدیریت مصرف در بخش خانگی با اعمال تعرفه و پاداش صرفه‌جویی، تلاش کردیم که مصارف خانگی را کاهش دهیم و در بخش اداری با تغییر ساعت کار ادارات تلاش بر این شد که اوج مصرف اداری از اوج مصرف بخش‌های دیگر جدا شود. همچنین در بخش صنایع هم موکول کردن تأمین بخشی از برق صنایع از ساعت‌های پربار به ساعت‌های کم‌بار بود.
وی بیان کرد: در چارچوب این سیاست‌ها یک گزارش مقایسه‌ای ارائه می‌دهم که بر اساس آن نتایج نشان می‌دهد اگر ما تابستان ۱۴۰۲ که پشت سر گذاشتیم را با تابستان ۱۴۰۰ مقایسه کنیم نشان می‌دهد در بخش خانگی در تابستان ۱۴۰۰ علیرغم خاموشی‌های ۴ ماهه مکرر مجموعاً ۴۸ میلیارد کیلووات ساعت بوده است یعنی از خرداد تا مهرماه این میزان بوده است، همچنین در تابستان ۱۴۰۲ علیرغم اینکه ما در بخش خانگی خاموشی نداشتیم و در طی این دو سال دو میلیون مشترک اضافه شده و در تابستان ۱۴۰۲ به شدت هوا گرم بوده و رکورد‌های گرمایی به ثبت رسیده است مجموع مصرف خانگی که باید طبق الگو‌های قبلی ۱۸ درصد رشد می‌کرد نه تنها رشد نکرد بلکه مصرف خانگی به صورت ارادی، هوشمندانه و اختیاری از ۴۸ میلیارد کیلووات ساعت به ۴۶ میلیارد کیلووات ساعت کاهش پیدا کرد. در مقابل در بخش صنایع در تابستان ۱۴۰۲، ۲۵ درصد برق بیشتر برای صنایع نسبت به ۱۴۰۰ تأمین کردیم.
عضو کابینه دولت سیزدهم گفت: گزارش‌های مرکز پژوهش‌های مجلس نشان می‌دهد در سال ۱۴۰۲ بالاترین رشد ماهیانه صنایع مربوط به ماه‌های اردیبهشت و مرداد ماه بوده و کمترین رشد صنعت که منفی بوده مربوط به آذر ۱۴۰۲ بوده که هیچ‌گونه مدیریت مصرفی نداریم به این معنا که مدیریت مصرف در صنایع به گونه‌ای بوده که موجبات کاهش مصرف و کاهش تولید را فراهم نکنیم. مصرف صنایع از ساعت‌های اوج به ساعت‌های کم باری موکول شده است.
محرابیان افزود: در بخش صنعت متوسط عرضه میلگرد در ۴ ماهه گرم تابستان سال گذشته ماهیانه ۸۰۰ هزار تن بوده، این در حالی است که کل میلگرد فروش رفته ۲۰۰ هزار تن بوده است و در شهریور ۱۴۰۲ پایان تابستان موجودی انبار شرکت‌های فولادی به ۱۶ میلیون تن رسید که یک رکورد تاریخی است.
وزیر نیرو ادامه داد: برای اولین بار در طول صنعت برق میزان تأمین برق صنایع از برق خانگی پیشی گرفته است، همچنین در تولیدات کشاورزی، آمار گندم نشان می‌دهد تولید گندم در سال ۱۴۰۰، ۴.۵ میلیون تن بوده، در سال ۱۴۰۱، ۷.۵ میلیون تن و ۱۴۰۲، ۱۰.۴ میلیون تن خرید تضمینی شده و در سال ۱۴۰۳ بر اساس گزارش مجری طرح تولید گندم پیش‌بینی شده ۱۵ میلیون تن تولید داشته باشیم که باعث افتخار در بخش کشاورزی است.
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.