شعار همیشگی ما؛
۞ چراغ امید روشن است ۞
Thursday, 25 July , 2024
امروز : پنج شنبه, ۴ مرداد , ۱۴۰۳
شناسه خبر : 3481
  پرینتخانه » سیاسی تاریخ انتشار : 19 بهمن 1400 - 16:12 | 147 بازدید | ارسال توسط :
سخنگوی دولت مطرح کرد:

در اوج مذاکرات، با ثبات نرخ ارز روبه‌رو هستیم/توافق موقت در دستور کار نیست

سخنگوی دولت با بیان اینکه برنامه‌ریزی طرح پیشرانان اقتصادی، به حل مشکل تورم و بهبود سرمایه گذاری مولد منجر می‌شود، گفت: این امر نشان دهنده رویکرد دولت در خنثی سازی تحریم و توجه به ظرفیت های داخلی است. علی بهادری جهرمی در ابتدای نشست خبری با اهالی رسانه با بیان اینکه همانگونه که اعلام شد […]

در اوج مذاکرات، با ثبات نرخ ارز روبه‌رو هستیم/توافق موقت در دستور کار نیست

سخنگوی دولت با بیان اینکه برنامه‌ریزی طرح پیشرانان اقتصادی، به حل مشکل تورم و بهبود سرمایه گذاری مولد منجر می‌شود، گفت: این امر نشان دهنده رویکرد دولت در خنثی سازی تحریم و توجه به ظرفیت های داخلی است.

علی بهادری جهرمی در ابتدای نشست خبری با اهالی رسانه با بیان اینکه همانگونه که اعلام شد مطابق مصوبه بورس، توزیع سود سهام عدالت برای سهامداران تا پایان امسال یعنی قبل از پایان اسفند را خواهیم داشت، اظهار کرد: سود سهام عدالت بیش از ۲.۵ برابر بیشترین میزان سودی است که تا حالا پرداخت شده است. هر سهامدار سود ۵۳۰ تا ۵۵۰ هزار تومان دریافت می‌کند و برای دارندگان سهام یک میلیون تومانی این رقم یک میلیون تومان برای هر یک نفر می شود.

سخنگوی دولت ادامه داد: روز گذشته مراسم افتتاح پروژه آبرسانی و برق رسانی در وزارت نیرو برگزار شد. پروژه آب رسانی به ۱۰ هزار روستا با ۱۹ هزار میلیارد سرمایه گذاری که برای تامین آب شرب بیش از ۳ میلیون نفر در مدت زمان ۳۰ ماه به نتیجه خواهد رسید.

وی اضافه کرد: دیروز برخی پروژه ها از جمله طرح آب رسانی به ۴۸۰ روستا، مورد بهره برداری قرار گرفت. برق رسانی به ۲۱۱ روستای کشور هم مورد بهره برداری قرار گرفت.

بهادری جهرمی یادآور شد: آغاز عملیات اجرایی ۴۸ پروژه در حوزه صنعت و پتروشیمی با ارزش تقریبی ۵۰۰ هزار میلیارد تومان نیز از ابتکارات دولت مردمی بود. یکی از نگاه های جدی دولت توسعه با محوریت قرار دادن بخش خصوصی است که دولت تسهیل گر آن باشد. محوریت فعالیت دولت مردمی خود مردم هستند.

سخنگوی دولت تاکید کرد: پیش بینی می شود پس از بهره برداری کامل از پروژه ها بیش از ۲۰ میلیارد دلار درآمد سالانه آن‌ها باشد که از این مبلغ ۱۱ میلیارد دلار صادرات است.

به گزارش ایسنا، وی با تاکید بر اینکه این اقدامات در راستای هدف‌گذاری دولت برای تحقق رشد ۸ درصدی است، گفت: اینها بخشی از اقدامات دولت برای سرمایه گذاری مولد است که به ۱۵۰۰ هزار میلیارد تومان در سال آینده می رسد. این پروژه ها ۲۱ هزار شغل و ۶۴ هزار شغل به صورت غیر مستقیم ایجاد می کنند.

طرح پیشرانان اقتصادی بزرگترین سرمایه گذاری تاریخ اقتصاد ایران است

بهادری جهرمی با یادآوری اینکه محوریت فعالیت ها در دولت مردمی، مردم هستند و دولت تسهیل گر، حامی و نظارت کننده امور خواهد بود، ادامه داد: طرح پیشرانان اقتصادی بزرگترین سرمایه گذاری تاریخ اقتصاد ایران است. این پروژه ها برای همان مجموعه اقتصادی اجرا کننده، مولد و سودآور و تکمیل کننده زنجیره فعالیت آنها خواهند بود و از منظر ملی دارای اولویت و منفعت برای عموم نیز هستند.

سخنگوی دولت افزود: پیش از این جلسات متعددی برای بررسی کارشناسی این طرح ها برگزار شده و تیم اقتصادی دولت با حضور رئیس جمهوری موانع و الزامات اجرای این طرح ها را بررسی کرده اند. این سرمایه گذاری در ۱۳ استان و ۲۷ شهرستان اجرا خواهد شد و گستره جغرافیایی بسیار وسیعی دارد.

وی با بیان اینکه برنامه‌ریزی طرح پیشرانان اقتصادی، به حل مشکل تورم و بهبود سرمایه گذاری مولد منجر می‌شود، اظهار کرد: این امر نشان دهنده رویکرد دولت در خنثی سازی تحریم و توجه به ظرفیت های داخلی است.

بهادری جهرمی در پاسخ به پرسشی درباره آزادسازی سواحل اظهار کرد: از اصحاب رسانه و مردم عزیز دعوت می کنم برای اجرای دستور رئیس‌جمهور در آزادسازی سواحل دریای در جنوب و شمال نظارت کنند و هرجا دستور اجرا نشده گزارش کنند تا سریعا از سوی دستگاه مربوطه اقدام شود.

سخنگوی دولت افزود: هم‌زمان پیگیری برای آزادسازی سواحل شمالی در سواحل جنوبی نیز این امر پیگیری می شود. در این راستا ۱۰ کیلومتر از جزیره قشم هم آزادسازی می‌شود. همکاری خوبی بین نهادها در این زمینه صورت گرفت که در راستای رهاسازی یا مقدمات لازم در این زمینه بوده است. صدا و سیما و نیروهای مسلح به این اقدام پیوستند و مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

وی یادآور شد: برای تکمیل این دستور، رئیس جمهوری دستور دیگری هم دادند که در نحوه آزادسازی مدیریت صورت گیرد. وزیر کشور متولی این امر شد. در راستای اجرای رئیس جمهور نظارت مردمی و رسانه ای هم باید داشته باشیم.

بهادری‌جهرمی در پاسخ به پرسشی در زمینه تدابیر دولت برای کنترل شیوع امیکرون اظهار کرد: تدابیر اتخاذ شده در ستاد کرونا به صورت هفتگی گزارش می شود. از ابتدای شناسایی امیکرون در آفریقا اقدامات لازم در کشورمان و برای محدودسازی سفرهای خارجی صورت گرفت.

سخنگوی دولت تصریح کرد: برخلاف همراهی در تزریق دوز اول و دوم، آمار تزریق دوز سوم قابل قبول نیست. مردم و دولت باید پا به پای هم در این زمینه همراه باشند، اما ممنوعیت های لازم اتخاذ شده است و به مسئولین استانی اختیار داده شده که هر استانی با توجه به شرایط خودشان تصمیم گیری کنند.

سخنگوی دولت در پاسخ به پرسشی درباره برنامه دولت برای تامین میوه شب عید گفت: برای میوه شب عید و کالاهای اساسی تدابیر لازم در ستاد تنظیم بازار اتخاذ شد. سازمان تعاون روستایی با همراهی سازمان میادین و اتحادیه میوه و تره بار متولی شدند. ذخایر موجود است و در این زمینه نگرانی وجود ندارد . خرمای ماه رمضان هم تامین شده است .

بهادری جهرمی یادآور شد: نظام توزیع هم مدیریت شده پیش می رود. از شهرداری تهران برای همکاری نزدیک تشکر می کنم. علاوه بر این توزیع هوشمند هم داریم و در شب عید این روند تداوم خواهد داشت.

وی افزود: در خصوص برخی اقلام همانند برنج و سیب زمینی هم با خشکسالی رو به رو بودیم‌ ۲۰ درصد به نسبت نیاز کمتر تولید صورت گرفته و عده ای از خشکسالی سوداگری می کنند. دولت نسبت به این موضوع حساسیت و واکنش سریع نشان می دهد.

سخنگوی دولت ادامه داد: در حال حاضر برنج خارجی از ۱۲ تا ۲۰ هزار تومان و برنج ایرانی حدود ۴۰ هزار تومان در سامانه هوشمند موجود است. بقیه هم با واردات از سوی جهاد کشاورزی کنترل می شود. مصرف کنندگان نیز در مقابله با سوداگران همراهی لازم را داشته باشند.

بهادری جهرمی در پاسخ به پرسشی درباره انتشار برخی اخبار در زمینه رفع برخی تحریم‌ها از سوی آمریکا، تصریح کرد: هیچ تغییری در سیاست ایران ایجاد نشده است. توافق موقت اساسا در دستور کار نیست و اقدامات نمایشی نقشی در پیشبرد نخواهد داشت. توافق خوب با تضمین کافی، ملاک عمل دولت در مذاکرات است.

وی در پاسخ به پرسشی درباره حذف یارانه دهک های پردرآمد تأکید کرد: حذف یارانه دهک های پر درآمد متاثر از نظام توزیع یارانه است. مستمر باید دهک بندی خانوارها بروز رسانی شود. در بخش توزیع یارانه غیرنقدی هم جز معایب این نظام توزیع یارانه است. معمولا در این شرایط پرمصرف ها یارانه بیشتری مصرف می کنند. منتظر تصمیم مجلس در این زمینه هستیم.

سخنگوی دولت در پاسخ به پرسشی در زمینه اظهارت برخی نسبت به گره زدن اقتصاد مردم به مذاکره از سوی دولت، تاکید کرد: نمیدانم چرا برخی مستمر اصرار دارند همه چیز را به خارج از کشور ارتباط دهند. دولت ایالت متحده بیش از یکسال است تغییر کرده است. دولت گذشته هشت ماه پایانی خود را در دولت جدید آمریکا گذراند. اما شرایط فروش نفت و درآمدهای ارزی را دیدیم.

اصراری بر نادیده گرفتن دستاوردهای مدیران نداشته باشیم

بهادری جهرمی افزود: اصرار بر نادیده گرفتن دستاوردهای مدیران خودمان نداشته باشیم. اگر جایی خوب عمل شد اعلام شود این آورده مثبت برای همه ایرانیان است.

دولت اقتصاد را به مذاکرات گره نزده است

در اوج مذاکرات با ثبات نرخ ارز، رو به رو هستیم

دولت با جدیت در حال تامین حقوق مردم است

وی با تاکید بر اینکه اظهر من الشمس است که دولت اقتصاد را به مذاکرات گره نزده است، تصریح کرد: در اوج مذاکرات با ثبات نرخ ارز رو به رو هستیم. دولت با جدیت در حال تامین حقوق مردم است، اما سیاست‌ها را محدود به یک حوزه نمی کند. منابع ارزی در دسترس، نتیجه همان نگاه دولت است که تنها در انتظار لغو تحریم ها نیست.

سخنگوی دولت یادآور شد: خنثی سازی تحریمها پا به پای مذاکرات در دستور کار بوده است. اما اینکه انتظار داشته باشیم با تورم ۶۰ درصدی که در هنگام تحویل دولت رو به رو بودیم در کوتاه مدت به صفر برسد این کار نشدنی است.

بهادری جهرمی گفت: بیماری های زمینه ای اقتصاد همانند تورم نیازمند زمان است. ما همچنان داریم بودجه دولت قبل را اجرا می کنیم و برنامه ریزی اصلاحی با بودجه جدید اجرایی می شود.

وی در پاسخ به پرسشی درباره زمان اتمام طرح‌های نیمه‌تمام از سوی دولت اظهار کرد: در طراحی پروژه های جدید نگاه دولت این است که اول پروژه های نیمه تمام تکمیل شود. دولت به اندازه ده ها سال پروژه برای تکمیل دارد. برخی پروژه‌های افتتاح شده قابلیت بهره برداری نداشت و آنها در اولویت بهره‌برداری در این دولت قرار گرفت.

دولت اهل شنیدن سریع حرف‌ها و خواسته‌های به‌حق است

سخنگوی دولت در پاسخ به پرسشی درباره عادلانه‌کردن نظام پرداخت‌ها گفت: دولت اهل شنیدن سریع حرف‌ها و خواسته‌های به‌حق است. عادلانه‌کردن پرداخت‌ها و مزایای کارکنان یکی از همین مطالبات به‌حق است.

بهادری جهرمی ادامه داد: رییس جمهور به سازمان اداری استخدامی دستور داده است که لایحه عادلانه کردن پرداخت‌ها را تنظیم کنند. تنظیم و نهایی کردن این لایحه با استفاده از نظرات کارشناسی به صورت شبانه‌روزی پیش می‌رود.

وی درباره لایحه رتبه‌بندی معلمان هم توضیح داد: علی رغم اینکه لایحه رتبه بندی معلمان بدون کار کارشناسی در روزهای آخرین دولت قبل ارائه شد اما دولت با متن لایحه دولت قبل موافقت کرد و بار مالی را پذیرفت. باید دید مجلس چه راهکاری برای حل این مشکل به حق معلمان تدبیر خواهد کرد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.