شعار همیشگی ما؛
۞ چراغ امید روشن است ۞
Sunday, 26 May , 2024
امروز : یکشنبه, ۶ خرداد , ۱۴۰۳
شناسه خبر : 3721
  پرینتخانه » ویژه تاریخ انتشار : 04 اسفند 1400 - 21:45 | 139 بازدید | ارسال توسط :
دوبله طنز انیمیشن رابین هود؛

دارایی افغانها در جیب آمریکایی ها

بحران انسانی ناشی از کمبود منبع مالی در افغانستان هنوز در جریان است. نماینده برنامه جهانی غذا در افغانستان هشدار داده بود که ۹۸ درصد مردم افغانستان نمی توانند به اندازه کافی غذا بخورند و وضعیت فقر و قحطی در افغانستان مانند ریزش برف جامعه آور است. بانک جهانی نیز تخمین زده است تقریباً ۱۴ […]

دارایی افغانها در جیب آمریکایی ها

بحران انسانی ناشی از کمبود منبع مالی در افغانستان هنوز در جریان است. نماینده برنامه جهانی غذا در افغانستان هشدار داده بود که ۹۸ درصد مردم افغانستان نمی توانند به اندازه کافی غذا بخورند و وضعیت فقر و قحطی در افغانستان مانند ریزش برف جامعه آور است. بانک جهانی نیز تخمین زده است تقریباً ۱۴ میلیون افغان یعنی از هر سه افغان یک نفر در آستانه گرسنگی هستند.
مصطفی قریشی وزیر امور خارجه پاکستان نیز در نشست شورای وزیران امور خارجه سازمان همکاری اسلامی در سال گذشته خاطرنشان کرد که افغانستان در آستانه فروپاشی اقتصادی قرار دارد و تشدید بحران در آن کشور ممکن است گرسنگی، سیل پناهندگان و ظهور مجدد جریان افراطگرایی را به همراه داشته باشد.
این دقیقاً مشابه عین موضوع همان گزارش تلویزیون سی جی تی ان است که در آن، تصاویر مزارع خشک و ترک خورده، انبار توخالی غلات هلال احمر و مردم بی پول و بی غذا مشاهده می شود.
در این زمان، افغان‌ها به شدت بیشتر از هر دوران گذشته، فوریت برگشت ۹ میلیارد دلار دارایی خود که در آمریکا توقیف شده است، احساس کرده اند. صدها معترض نیز از ناچارگی در مقابل سفارت آمریکا در کابل که تعطیل شده بود، تجمع کرده و از آمریکا خواسته بودند دارایی های مسدود شده افغانستان را آزاد کند.
محمد حسن آخوند نخست وزیر دولت موقت افغانستان نیز گفته است اگر بانک مرکزی افغانستان بتواند ۹ میلیارد دلار دارایی توقیف شده در آمریکا را بازپس گیرد، بحران فعلی حل می شود.
حتی با وجود وضعیت فزاینده وخیم بشردوستانه در افغانستان، ایالات متحده کماکان ترجیح می دهد علت آن را به تغییرات سیاسی در افغانستان نسبت دهد، بنابراین نسبت به آزادسازی ۹ میلیارد دلار فوق تمایلی نشان نمی دهد. به نظر می رسد که آمریکا که از طالبان ناراضی است، از این وجوه به عنوان ابزار چانه زنی برای گریبانگیری طالبان استفاده می کند.
اما بحران بشردوستانه در افغانستان یک وقعه حقیقی است و حل آن نیز بسیار روز به روز فوریتر می شود. در مقایسه با امتناع آمریکا از پس دادن دارایی ها به افغانستان، بسیاری کشورهای دیگر برای ارائه کمک به افغانستان برخاسته اند.
وعده ۲۰۰ میلیون دلاریه چین به اجرا گذاشته شده و نوامبر سال گذشته نیز یک قطار باربری حامل بیش از یک هزار تن ملزومات کمکی مورد نیاز در فصل زمستان مانند لباس های پنبه ای، کفش های پنبه ای، پتو، نان و پودر چای شیراز منطقه شین جیانگ چین راهی افغانستان شد؛ دسامبر سال گذشته، چین ۳۰ میلیون یوان کمک غذایی به افغانستان ارائه کرد؛ دسامبر سال گذشته نیز صلیب سرخ چین مواد کمکی به ارزش ۱۰ میلیون یوان را به هلال احمر افغانستان تحویل داد؛سفارت چین در افغانستان نیز کمک غذایی را در اختیار افغانستان داده است.
علاوه بر چین، روسیه نیز قول داده است که ۱۰۸ تن کمک بشردوستانه به افغانستان ارائه کند که ۷۲ تن آن توسط سه هواپیمای ترابری نظامی به افغانستان منتقل شده است؛ ترکمنستان نیز ۱۲۰۰ تن محموله کمکی به افغانستان ارائه کرده است؛ پاکستان نیز غذا، دارو و سرپناه را به وزن ۱۷۲۲ تن به افغانستان منتقل کرده است؛ عربستان سعودی ۶۵ تن مواد کمکی را به افغانستان تحویل داده و قرار است در مجموع بیش از ۱۹۷ مورد تُن مواد کمکی بیشتر با هواپیما و کمکهای دیگری با ۲۰۰ دستگاه کامیون از این کشور به پاکستان منتقل شود.
در حال حاضر، ایالات متحده هنوز ۹ میلیارد دلار در افغانستان توقیف می کند و از آزادسازی آن خودداری می کند. آمریکا از این وجه به عنوان ابزار چانه زنی برای دستیابی به برخی از خواسته های سیاسی خود استفاده می کند. اما کمک های بشردوستانه نباید به هیچ شرطی وابسته باشد، چه رسد به اینکه آن سیاسی باشد. آمریکا نمی تواند از یک سو دارایی های مردم افغانستان را مسدود و گریبان آنها را می گیرد اما از سوی دیگر، «شوی» بشردوستانه را به نمایش بگذارد در باره کمکهای بشردوستانه به افغانستان صحبت کند. در حقیقت، آنچه آمریکا بایند انجام دهد، زیاد نیست و صرفا، پس دادن پول مردم افغانستان به آنها می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.