شعار همیشگی ما؛
۞ چراغ امید روشن است ۞
Saturday, 22 June , 2024
امروز : شنبه, ۲ تیر , ۱۴۰۳
شناسه خبر : 19312
  پرینتخانه » بین الملل تاریخ انتشار : 01 بهمن 1402 - 15:42 | 84 بازدید | ارسال توسط :

«استراتژیک ۳۸۲۰» چیست و چه اهمیتی دارد؟

سال ۱۹۹۳، «شی جین پینگ»، دبیر وقت کمیته حزب شهرداری «فوجو» مرکز استان «فوجیان» در جنوب شرقی چین، شخصاً ریاست تدوین «استراتژی توسعه اقتصادی و اجتماعی بیست ساله شهر فوجو» را بر عهده داشت و به طور کلی اهداف، مراحل، طرح‌ و نکات کلیدی توسعه اقتصادی و اجتماعی شهر فوجو در سه سال، هشت سال […]

«استراتژیک ۳۸۲۰» چیست و چه اهمیتی دارد؟

سال ۱۹۹۳، «شی جین پینگ»، دبیر وقت کمیته حزب شهرداری «فوجو» مرکز استان «فوجیان» در جنوب شرقی چین، شخصاً ریاست تدوین «استراتژی توسعه اقتصادی و اجتماعی بیست ساله شهر فوجو» را بر عهده داشت و به طور کلی اهداف، مراحل، طرح‌ و نکات کلیدی توسعه اقتصادی و اجتماعی شهر فوجو در سه سال، هشت سال و ۲۰ سال را برنامه ریزی کرد. استراتژی یادشده که نام دیگرش «استراتژی ۳۸۲۰» است راهبرد کلی توسعه شهر فوجو را تعیین کرد و تا امروز از اهمیت عملی بسیار مهمی برخوردار است.

شهر فوجو در بیش از ۳۰ سال پیش شهری با پایه صنعتی ضعیف، درآمد مالی کم، حمل و نقل متراکم و مفاهیم عقب مانده بود. آوریل ۱۹۹۰، شی جین پینگ کار خود به عنوان دبیر کمیته حزب شهرداری فوجو را آغاز کرد و «راه آینده فوجو در کجاست» همواره ذهنش را مشغول کرده بود. دو سال بعد از آن، شی جین پینگ سرگرم تحقیقات و بررسی در نهادهای پایه‌ای بود و به نظرش، کاری بزرگ بر پایه یک برنامه ریزی درست باید انجام می‌شد که نه تنها شامل یک برنامه کوتاه مدت سه یا پنج ساله داشته باشد، بلکه به یک برنامه بلند مدت بیست ساله ختم شود.

او چگونه برنامه توسعه بیست ساله را تعیین کرد؟ شی جین پینگ پیشنهاد «تحقیق و بررسی» را «راهی ضروری برای شکل‌گیری ایده‌های جدید» عنوان کرد. از آن زمان، فوجو کارهای تحقیق و بررسی گسترده موسوم به «پرسشنامه با ۱۰ هزار نفر، نظرسنجی با هزار نفر و بیان و اثبات با صد نفر» را آغاز کرد که با تمرکز بر ۵۸۱ موضوع، بیش از ۱۶۰۰ نفر از کارکنان را برای انجام تحقیقات دعوت کرده و در خصوص مسائل کشاورزی، صنعت و غیره، جلسات مشاوره فشرده را برگزار نمود. شی جین پینگ همچنین از طریق روزنامه «عصر فوجو» پرسشنامه‌ای را برای دریافت پیشنهادات شهروندان منتشر کرد که فقط ظرف حدود دو هفته بیش از ۲۵۰۰۰ پاسخ دریافت شد.

بعد از شش ماه و دها بار اصلاح، در نوامبر سال ۱۹۹۲، «چشم انداز ۲۰ ساله توسعه اقتصادی و اجتماعی شهر فوجو» به تصویب رساند که محور اصلی آن این بود که با تلاش سه ساله یعنی در سال ۱۹۹۵، اقتصاد شهر را به اندازه چشمگیر به سطح بالاتری ارتقا داده و سعی کنیم شاخص‌های اصلی را نسبت به سال ۱۹۹۰ یک برابر افزایش دهیم؛ با تلاش هشت سال یعنی تا سال ۲۰۰۰، شاخص‌های اصلی سرانه شهر و روستا را به سطح شهرهای پیشرفته ملی برسانیم و با تلاش ۲۰ ساله یعنی تا حدود سال ۲۰۱۰ به سطح مناطق یا کشورهای توسعه یافته متوسط آسیا نزدیک کرده یا ارتقا دهیم.

وقتی نگاهی فراتر از فوجو به کل کشور یا حتی جهان داشته باشیم می‌بینیم، «استراتژی ۳۸۲۰» جهت توسعه فوجو را تعیین کرد. اما از کجا باید برنامه‌ها را شروع می‌کرد؟ شی جین پینگ نگاهش را به دریا انداخت.

فوجو دارای مساحت دریایی ۱۱۰۰۰ کیلومتر مربع است که معادل با مساحت خشکی این شهر است. اما برای برخی کارکنان و مردم محلی، اقتصاد دریایی چیز جدیدی بود و به همین دلیل بسیاری از مردم تردید داشتند و می‌گفتند «در حالی که خشکی هنوز به خوبی توسعه نیافته، چگونه می‌توانیم به دریا بپردازیم؟»

«روند تسریع توسعه اقتصادی از زمین به دریا»، این بند مهمی از «استراتژی ۳۸۲۰» بود. به دنبال آن، فوجو توسعه جامع خود را با تمرکز بر مناطق ساحلی و دریایی آغاز کرد. حمل و نقل دریایی و صنایع بندری رونق یافت و صنایع نوظهوری مانند زیست پزشکی دریایی و تولید تجهیزات پیشرفته نیروی باد دریایی به شکلی چشمگیر رشد کرد و صنعت سنتی پرورش فراساحلی با تکیه بر تجهیزات و هوشمند سازی در حال گسترش به اعماق دریا است. در سال ۲۰۲۲، ارزش کل تولیدات دریایی فوجو از ۳۳۰ میلیارد یوان فراتر رفت و برای چندین سال متوالی رتبه اول را در میان شهرهای کشور به خود اختصاص داد.

از سال ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۵، نرخ رشد سالانه تولید ناخالص داخلی فوجو به ۲۶٫۶ درصد رسید و ظرف چهار سال هدف «دستیابی به سه مرحله ده میلیارد یوانی» عملی شد و اولین هدف تعیین شده در «استراتژی ۳۸۲۰» ظرف ۳ سال تحقق یافت. از آن زمان به بعد، کارکنان و مردم شهر فوجو با تلاش‌های مداوم، به اهداف ۸ ساله و ۲۰ ساله تعیین شده در «استراتژی ۳۸۲۰» طبق برنامه به دست یافتند.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.