شعار همیشگی ما؛
۞ چراغ امید روشن است ۞
Sunday, 26 May , 2024
امروز : یکشنبه, ۶ خرداد , ۱۴۰۳
شناسه خبر : 2846
  پرینتخانه » آخرین اخبار, اجتماعی تاریخ انتشار : 15 آذر 1400 - 19:39 | 103 بازدید | ارسال توسط :
رییس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران خبر داد:

یش از دو هزار اثر در جشنواره پژوهش و نوآوری در مدیریت شهری

رییس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران در نشست خبری سیزدهمین جشنواره پژوهش و نوآوری در مدیریت شهری (مجمع تهران) و هشتمین جشنواره پژوهش و آموزش در مدیریت شهری و روستایی که ظهر امروز به صورت مجازی برگزار شد، توضیحاتی درباره جزییات این دوره از جشنواره ارائه کرد. محمدحسین بوچانی با بیان اینکه امسال […]

یش از دو هزار اثر در جشنواره پژوهش و نوآوری در مدیریت شهری

رییس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران در نشست خبری سیزدهمین جشنواره پژوهش و نوآوری در مدیریت شهری (مجمع تهران) و هشتمین جشنواره پژوهش و آموزش در مدیریت شهری و روستایی که ظهر امروز به صورت مجازی برگزار شد، توضیحاتی درباره جزییات این دوره از جشنواره ارائه کرد.

محمدحسین بوچانی با بیان اینکه امسال سیزدهمین سال است که به مناسبت دانش بنیان کردن شهرها، جشنواره پژوهش و نوآوری در هفته پژوهش با محوریت مدیریت شهری برگزار می‌شود، هدف از برگزاری این جشنواره استفاد از ظرفیت‌های دو ساختار سازمان شهرداری‌ها، دهیاری‌ها و شهرداری عنوان کرد.

او دلیل برگزاری جشنواره پژوهش و نوآوری در مدیریت شهری و روستایی را ارتباط متقابل حوز عمل و اندیشه و پژوهش و تبدیل ساختار مدیریت شهری به یک ساختار دانش بنیان و علم بینان برشمرد و افزود: یکی از اهداف اصلی جشنواره، کاربست محورکردن اطلاعات و تعامل شهرداری‌های ایران و جهان با مراکز تحقیقاتی و پژوهشی و همینطور شبکه‌سازی با نخبگان و فعالان علم و خرد است.

رییس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران با بیان اینکه تکریم و قدردانی از پژوهشگران مدیریت شهری جزو ماموریت‌های این جشنواره‌های مشترک است، عنوان کرد: در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی یکی از بحث‌های مهم کلیدی در بخشی از توصیه‌های علم و دانش این موضوع مطرح شده که علم و پژوهش به معنای دانش از آشکارترین قدرت یک کشور است. اگر بتوان برای مسایل مدیریت شهری با تکیه بر دانش و پژوهش راهکارهایی یافت شود بسیار کارایی خواهد داشت.

بوچانی همچنین حل ریشه‌ای کج کارکردی‌ها و نارسایی‌های شهرداری‌ها در ایران را از طریق اتصال این نهاد با مراکز نوآوری و پژوهشی عنوان کرد.

او با اشاره به جزییات سیزدهمین دوره جشنواره پژوهش و نوآوری در مدیریت شهری و روستایی گفت: ۲ هزار و ۲۹ اثر در پنج حوزه پذیرفته شده است و این در شرایطی که در سال ۱۳۹۸ یک هزار و ۹۷ اثر انتخاب شده بود. همچنین ۲۶۴ پایان‌نامه از دانشگاه‌های مختلف، یک هزار و ۱۶۰ مقاله، ۳۳۶ کتاب و ۱۰۹ طرح نوآورانه و فناورانه در وب سایت جشنوار بارگذاری شده است. این آمار نشان می‌دهد به دستاورد بسیار بزرگی در مدیریت شهر تهران و دهیاری‌ها و شهرداری‌ها دست پیدا کردیم.

به گفته رئیس مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران، در میان شهرهای کشور هم، تهران با ۶۰۲ اثر در صدر قرار دارد. مراکز پژوهشی فعال در مدیریت شهری کل کشور هم  ، ۲۱۵ رشت با ۱۲۳ اثر، اصفهان با  اثر،۱۱۱ یزد ۷۹ و قم با ۷۲ اثر در جشنواره فعالیت جدی داشتند و آثار خود را به جشنواره ارسال کردند.

بوچانی به طبقه بندی آثار اشاره کرد و افزود: سه هزار و ۵۳۵ نفر در جشنواره شرکت کردند در واقع برای هر اثر ۱٫۷ نفر حضور داشتند. همچنین از شهرداری‌ها یک هزار و هشت نفر و از شورای شهرها ۱۳۰ نفر در این جشنواره در وب سایت آثار خود را ثبت کردند. البته برخی از شهرداری‌های تهران هم مشارکت موثر و خوبی داشتند به طوری که منطقه پنج با ۲۶ اثر و برخی سازمان‌ها مانند؛ سازمان زیباسازی در صدر مشارکت‌ها قرار دارند.

او از برگزاری این دوره از جشنواره  در ۱۶ محور شهرسازی با ۲۰۰ اثر، ایمنی و مدیریت بحران با ۱۰۵ اثر، فنی و عمران با ۷۰ اثر، حمل و نقل و ترافیک با ۱۱۰ اثر، خدمات شهری با ۱۵۰ اثر،  محیط زیست و انرژی با ۱۸۰ اثر، اجتماعی و فرهنگی با ۱۸۰ اثر، مالی و اتصادی ۶۰ اثر، نوآوری و هوشمندسازی با ۱۱۵ اثر و مدیریت روستایی ۶۰ اثر، خبر داد.

به گفته رئیس مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران، ۱۱۰ از نفر از اساتید مختلف از ۱۹ دانشگاه برتر کشور به عنوان داور در این جشنواره حضور دارند. اعضای شورای سیاستگذاری هم از وزارت راه وشهرسازی، دبیر جشنواره، سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها به عنوان همکاری اصلی، شورای عالی استان‌ها و وزارت علوم است.

بوچانی ادامه داد: سیزدهمین دوره جشنواره تلاس می‌کند بر سه محور کلیدی تمرکز کند، نخست اینکه پایان سده و اینکه آینده شهرها چگونه خواهد بود، دوم؛ بازگشایی شهرها باتوجه به پاندمی کرونا و سوم رصد تحولات سال آینده و اینکه در آغاز قرن جدید چگونه از تحولات صد ساله گذشته قرار است درس گرفته شود.

او با اشاره به محورهای ویژه این جشنواره گفت: با توجه به بیانیه گام دوم انقلاب و رصد تحولات شهری و مدیریت شهری ۱۳ نشست با حضور ۶۷ نفر از اساتید دانشگاهی و نخبگان برگزار و تلاش می‌شود، دستاوردهای کلیدی هر حوزه که آثار برتر بوده ارایه داده شود.

رئیس مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران افزود: در شرایط کنونی شهردار تهران، دیدگاه‌های بسیار روشنی درباره اتصال علم و عمل در مدریت شهری دارد.

 

درواقع ارتباط شبکه‌ای با نخبگان محلی و هیات‌های اندیشه‌ورز در دستور کار معاونت برنامه‌ریزی قرار دارد و از طرف دیگر هم، این جشنواره تلاش دارد تا گام موثری برای ارتباط علم و حوزه عمل بردارد، به طوری که در طول سه سال گذشته آثار برتر، در جمع مدیران و کسانی که می‌خواهند آموزش ببینند، ارایه شده است دراقع این حداقلی‌ترین کار است در این جشنواره انجام می‌شود تا ارتباط میان علم و حوزه عمل برقرار شود، چرا که در این نشست‌های تخصصی معاونان شهردار، نمایندگان مجلس  و پژوهشگران حضور دارند.

بوچانی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه خروجی این جشنواره‌ها چه بوده آیا آماری از استفاده شهرداری‌های کشور از این آثار برتر وجود دارد، توضیح داد: مدیران هر حوزه، پژوهش‌های مورد نظر خود را بر اساس نیاز و حوزه تخصصی خود دریافت می‌کنند، یعنی مجموعه دانش بسیار بزرگی را در اختیار دارند. از طرف دیگر کارهای علمی و دانشگاهی اینطور نیست که بلافاصله اجرا شود. در واقع باید به ضابطه تبدیل و به تدریج فرایندهایش در چارچوب آن بخش اصلاح شود. البته به عقیده ما همین برقراری ارتباط بسیار موثر است.

او در پاسخ به پرسش دیگری درباره پژوهش در حوزه پسماند تصریح کرد: مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی با همکاری نزدیک با معاونت خدمات شهری، طرح جامع پسماند را پس از سال‌ها به سرانجام رساند که امروز به عنوان یک سند حقوقی پیشروی ماست. درحوزه مدیریت پسماند، دگردیسی‌های جدی لازم است با این حال در طرح جامع پسماند، چه در زمینه دفن، چه حمل و تفیک و جابه جایی پروژه‌هایی برای یک دوره ۲۰ ساله تعریف شده که چه کارهایی باید در حوزه هوشمندسازی این بخش انجام شود. البته این موضوع را هم باید در نظر گرفت که تولیدکننده پسماند باید هزینه آن را پرداخت کند.

رئیس مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران با بیان اینکه هم اکنون با پدیده‌هایی مواجه هستیم که گریزی از آنها نیست، یکی از این پدیده‌ها را رشد شهرنشینی عنوان کرد و گفت: عمدتا این دیدگاه اثبات شده است که شهرداری‌ها برای بهبود زندگی شهرها موتورهای محرکه پیشرفت کشورها هستند، برای آنکه این موتورهای محرکه بتوانند نقش آفرینی کنند، علم، پژوهش و نوآوری به عنوان هسته اصلی این شکوفاسازی تمدنی است. درواقع آینده شهرها و همچنین اتصال به حوزهای علم و نوآوری جدی‌تر خواهد شد و راه حلی جز این، برای حل معضلات شهرها نیست.

بوچانی از برگزاری این جشنواره در ۲۴ آذر ۱۴۰۰ با حضور علیرضا زاکانی شهردار تهران، وزیر علوم و فناوری اطلاعات، وزیر کشور و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری خبر داد که به صورت برخط برگزار می‌شود.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.