شعار همیشگی ما؛
۞ چراغ امید روشن است ۞
Monday, 22 July , 2024
امروز : دوشنبه, ۱ مرداد , ۱۴۰۳
شناسه خبر : 23639
  پرینتخانه » آخرین اخبار, سیاسی تاریخ انتشار : 11 تیر 1403 - 2:29 | 48 بازدید | ارسال توسط :
رئیس ستاد انتخابات مسعود پزشکیان:

گفتمان دو رقیب، شفاف است/ پزشکیان طرفدار برداشتن تحریم‌هاست

گفتمانی که اکنون بین دو رقیب مطرح است گفتمان شفافی است که در طول دوران تبلیغات و مناظره معرفی شده است؛ یکی طرفدار ادامه وضع موجود و مخالفFATFو موافق خشونت است و پزشکیان طرفدار برداشتن تحریم‌ها و پایان دادن به دلال‌بازی در رابطه با تحریم، طرفدار رابطه عادلانه با کشورها بر مبنای بُرد ـ بُرد است.
گفتمان دو رقیب، شفاف است/ پزشکیان طرفدار برداشتن تحریم‌هاست

به گزارش خبرنگار سیاسی پایگاه خبری صدای چراغ روشن ، علی عبدالعلی‌زاده رئیس ستاد انتخابات کشور در نشست خبری که شامگاه  شنبه‌شب و پس از نتایج قطعی مرحله اول انتخابات ریاست جمهوری و راه یابی دکتر مسعود پزشکیان به مرحله دوم ، در خبرگزاری ایرنا برگزار شد، طی سخنانی اظهار داشت: انتخابات مرحله اول به‌لطف همه ارکان مرتبط با برگزاری و هر ۴ نامزدی که به آخر خط رسیدند به‌نحو مطلوب برگزار شد، همان‌طور که نظرسنجی‌ها نشان می‌داد مسعود پزشکیان به‌عنوان نفر اول و سعید جلیلی با کسب رتبه دوم به مرحله دوم انتخابات راه یافتند.

وی افزود: در این هفته تا مرحله دوم انتخابات، مدت تبلیغات پیش‌ِرو فرصتی است که دو نامزد نهایی دیدگاه‌های خود را در مورد آینده کشور با مردم مطرح کنند؛ طبیعت رقابت این است که هر دو نامزد علاوه بر معرفی دیدگاه‌های خود، دیدگاه طرف مقابل را نیز نقد کنند، باید به‌فال نیک بگیریم زیرا می‌تواند به شناخت مردم کمک بیشتری کند که رئیس جمهور اصلح مشخص شود.

عبدالعلی‌زاده با ابراز اینکه بین مرحله اول و دوم انتخابات فرق است؛ گفت: در مرحله دوم دیگر تعداد متکثری از نامزدها وجود ندارند، فقط دو نفر هستند؛یا سفید است یا سیاه، یا این یا آن، یا پزشکیان یا جلیلی. البته این «یا»ها باید از شخص بیرون بیاید و به اندیشه‌ها و افکار برود، ما در انتخابات به زیبایی شخص رأی نمی‌دهیم، به زیبایی اندیشه‌ها و برنامه‌ها رأی می‌دهیم.

رئیس ستاد پزشکیان تصریح کرد: نخستین وظیفه رئیس جمهور ارائه برنامه توسعه برای کشور است. از ۷۰ سال پیش ما شاهد ۱۲ برنامه بوده‌ایم، دو برنامه ۷ساله و چند برنامه ۵ساله؛ اما این برنامه‌ها در واقع مجموعه طرح‌های عمرانی ۵ساله دولت بودند که در آنها هیچ هدف‌گذاری برای بخش خصوصی وجود ندارد؛ برای طرح‌های عمرانی بودجه تعریف می‌کنند اسمش را برنامه توسعه می‌گذارند، اما برنامه توسعه فرق می‌کند و نقش رئیس‌جمهور این است که گفتمان و چشم‌انداز برنامه توسعه را تبیین کنند.

وی خاطرنشان کرد: در دولت اصلاحات چون این ضرورت احساس نیاز می‌شد؛ برنامه چشم‌انداز ۲۰ساله تعریف شد. برنامه توسعه هدف‌های فراتر از بودجه‌های سالیانه دولت است که کل کشور باید به‌سمت آن هدف‌گیری کند، اما بعد از دولت اصلاحات دولتی آمد که رئیس آن به توسعه فکر نمی‌کرد و آن برنامه را بست و کنار گذاشت، و توسعه‌ای اتفاق نیفتاد و در هیچ موردی به توسعه‌ای که آنجا ذکر شده بود نرسیدیم.

عبدالعلی‌زاده با بیان اینکه در انتخاب رئیس جمهور ملت آینده خود را انتخاب می‌کنند، نه شخصیت رئیس جمهور را که کت می‌پوشد یا کاپشن، اضافه کرد: گفتمانی که اکنون بین دو رقیب مطرح است گفتمان شفافی است که در طول دوران تبلیغات و مناظره معرفی شده است؛ یکی ادامه وضع موجود و طرفدار وضع موجود است، مخالفFATFو موافق خشونت. پزشکیان نامزد برداشتن تحریم‌ها و پایان دادن به دلال‌بازی در رابطه با تحریم، طرفدار رابطه عادلانه با کشورها بر مبنای بُرد ـ بُرد است، او به‌جای باتوم و درفش و کوبیدن بر سر جوانان در کف خیابان معتقد به تفاهم است.

وی گفت: نگویید؛ “رئیس جمهور اختیار ندارد.”، اتفاقاً رئیس جمهور خیلی اختیار دارد؛ نفر دوم در مدیریت و نفر اول در سیاست‌گذاری‌های اجتماعی و اقتصادی و برنامه‌های توسعه است.

عبدالعلی‌زاده بیان کرد: از زمانی که دانشجو بودم در رشته پزشکی و فنی در یک دانشگاه بودیم، در مجلس دوم من نماینده بودم به تفکیک دانشگاه‌های علوم پزشکی و ادغام آنها با وزارت بهداشت رأی دادیم، کار خیلی خوبی هم بود تا آن زمان با مسعود پزشکیان در فعالیت‌های پزشکی زیاد کار می‌کردیم و ارتباط داشتیم، من هم همزمان با او فعالیت سیاسی می‌کردم و ما با دانشجویان هم کار می‌کردیم.

رئیس ستاد انتخاباتی پزشکیان عنوان کرد: دانشگاه علوم پزشکی تبریز در دوره ریاست ۵ساله پزشکیان موفق بود و به‌همت او درخشید؛ او نشان داد که چگونه می‌تواند با مردم کار کند و بدون بودجه دولتی به کمک روستاییان رفت و تمام خانه‌های بهداشت و مدارس روستایی منطقه را ساخت، در ۵ سال از رتبه بسیار پایین به رتبه اول کشوری رسیدیم.

وی تصریح کرد: به همین دلیل فرهادی، مسعود پزشکیان را در اول دولت اصلاحات از دانشگاه به‌عنوان معاون خودش منصوب کرد و بعد از ۴ سال هم وزیر بهداشت و درمان شد و انصافاً در ۴ سال دوم دولت اصلاحات که او عهده‌دار بخش بهداشت و درمان بود طرح‌های بسیار خوبی را در جهت آسان و ارزان ساختن درمان در کشور شروع کرد.

عبدالعلی‌زاده گفت: این طرح‌ها به زمان بیشتری نیاز داشت و البته در طول ۴ سال، شروع طرح‌ها خوب بود اما ادامه آن با تغییر دولت و دولت بعدی آمد همان طور که بقیه جاها هم کارهای خوب را هوا کردند اینجا را هم تعطیل کردند؛ همان طور که در وزارت مسکن ما کلی کار کارشناسی انجام داده بودیم تجارب جهانی را جمع‌بندی کرده بودیم به طرح‌های مسکن استیجاری، اجاره فروش متری، اجاره به‌شرط تملیک رسیده بودیم همه را بستند و کنار گذاشتند و بی‌برنامگی ایجاد شد.

وی افزود: آنجا همه کار به‌عهده بخش خصوصی و انبوه‌سازان بود، دولت انبوه‌سازان را حذف کرد و خودش مسکن ساخت و گفت؛ “من چند میلیون مسکن می‌سازم.” و انبوه‌سازان را پیمانکار خود کرد و چون پول نداشت همه طرح‌هایش نیمه‌تمام ماند و سال‌های سال طول کشید و به جایی هم نرسید مانند همین را در بهداشت هم اجرا کردند که متأسفانه این گونه شد.

عبدالعلی‌زاده گفت: مردم باید بدانند که در انتخاب یک یا دو به‌ترتیب الفبا یک پزشکیان است، به‌ترتیب امتیاز از مرحله اول هم یک پزشکیان است و دوم آقای جلیلی است، حالا بین یک یا دو چقدر توان اجرایی را انتخاب می‌کنند.

رئیس ستاد انتخاباتی پزشکیان تصریح کرد: آیا کسی که امتحان اجرا را داده، مانند پزشکیان پله پله آمده تا وزارت و حالا می‌خواهد رئیس جمهور بشود بهتر است یا کسی که تا الآن رزومه و اجرایی او هیچ است، فقط در شوراها نشستن و بنای ناسازگاری داشتن و مخالفت کردن خوب است؛ بگویید؛ “شما که این همه در شورا بودید چه‌چیزهایی را تصویب کرده‌اید؟”.

عبدالعلی‌زاده بیان کرد: دیدگاه‌های نامزدهای ریاست‌جمهوری خیلی مهم است؛ یکی طرفدار جهانی و با جهان زیستن و یک طرف دیگر در تحریم و در انزوا ماندن و روز به روز وضع بدتر شدن است. ما نمی‌توانیم حسفردی را که مریض نشده یا مریض سختی نشده و به کوچه پس‌کوچه‌های ناصرخسرو نرفته تا دنبال دارو بگردد، درک کنیم، اما وقتی کسی گرفتار می‌شود تازه می‌فهمد چه جنایتی دارد اتفاق می‌افتد.

رئیس ستاد انتخاباتی پزشکیان اظهار کرد: یک داروی تاریخ‌مصرف‌گذشته را به چند برابر قیمت به آدم می‌فروشند که در اوج بی‌پناهی می‌گوید؛ “از هیچ بهتر است بگیرم برای مریض خود ببرم”. چقدر هزینه درمان سنگین شده است! کافی است در یک خانواده یک بیمار سرطانی وجود داشته باشد آن خانواده علاوه بر نابود شدن روان و آرامش، هست و نیست خود را از هم دست می‌دهد و آخر سر هم مریض بیچاره به‌دلیل عدم کفایت دارو و کمبود دارو می‌میرد لذا مردم باید بدانند چه‌کسی را انتخاب می‌کنند.

عبدالعلی‌زاده گفت: این وظیفه رسانه‌ها است که به مردم بگویند؛ “چرا انتخاب می‌کنید؟”، یکی آمده به‌عنوان یک پزشک و متخصص اجرایی در بخش درمان، یک جراح ممتاز کشور و می‌خواهد برای مردم رفاه ایجاد کند، آن یکی در مقابلش، می‌گفتند؛ “ما در منزلتان گوشت و میوه می‌دهیم.”؛ این تبلیغات شرم‌آور است، فریب تا کجا؟ لازم نیست گوشت و میوه را دم در خانه ما بیاورید قیمت منصفانه بگذارید خودمان می‌آییم و می‌خریم.

عبدالعلی‌زاده بیان کرد: آیا دولت می‌خواهد جای مغازه‌های سر کوچه را هم بگیرد چون نمی‌تواند دلال‌ها را کنترل کند؟ مدیری که نمی‌تواند دلال‌ها را کنترل کند چگونه می‌خواهد مملکت را کنترل کند، این چه وعده‌ای است که به مردم می‌دهید؟ این چه توهینی است به مردم می‌کنید؟ کمونیست‌ها همین کار را انجام نداده‌اند، واقعاً نه شرقی نه غربی می‌کنند؟ چنین تبلیغات‌هایی خیلی زشت و بد است، با پررویی کار را به جایی رسانده‌اند که انقلاب را هم مصادره می‌کنند، لفظ انقلاب، جبهه انقلاب، انقلابی‌ ما هستیم، کجا بودید شما زمان انقلاب؟ انقلابی آقای پزشکیان است که برادر ایشان در همان روزهای اول انقلاب شهید شد و خودش به جبهه رفت هم در جبهه جنگید و هم در جبهه سازمان‌دهی بهداشت و درمان رزمنده‌ها را به‌عهده‌ داشت.

عبدالعلی‌زاده افزود: کجا به اینها اجازه داده است که نام خودشان را جبهه انقلاب باید بگذارند؟ اسم خودتان را بگذارید جبهه اصولگرا یا اصلاح‌طلب، اما انقلاب برای همه ماست، منتها اینها می‌خواهند با پررویی همه جا را مصادره کنند. مردم باید آگاهانه بگویند که به کدام نگاه و کدام تصور و کدام جهان‌بینی رأی می‌دهند.

رئیس ستاد انتخاباتی پزشکیان بیان کرد: در انتخابات فقط انتخاب یک شخص مطرح نیست، بلکه انتخاب جهان‌بینی‌ها، آن نگاه و آن تصور و آن تفکر در ارتباط با آینده کشور است. اگر ما حزب داشتیم احزاب فعال بودند و نامزدها از طریق حزب معرفی و انتخاب می‌شدند و حزب پشتوانه آنها بود، آن زمان می‌گفتیم؛ این حزب که نامزدش این شخص است برنامه‌اش چیست؟ آن زمان به برنامه رأی می‌دادیم و آن‌گونه خیلی بهتر بود؛ الآن این‌گونه نیست هر نامزدی به‌تنهایی به میدان می‌آید و بعد جبهه‌ها و حزب‌ها از او حمایت می‌کنند، برنامه ندارد و اما جهان‌بینی و تفکر او هست اما نه آنچه که او می‌گوید.

عبدالعلی‌زاده در ادامه به موضوع هزینه کردن نامزدها در انتخابات اشاره کرد و گفت: برای من ناراحت‌کننده است که بگویند پول خرج‌کردن نامزدها در کسب رأی می‌تواند تأثیر داشته باشد، در حالی که ما بین رقبا کمترین هزینه را داشتیم، اما متأسفانه این پول‌پاشی‌ها وجود دارد و باید شما خبرنگاران این مسائل را افشا کنید.

رئیس ستاد انتخاباتی پزشکیان ادامه داد: در بسیاری از کشورها وقتی نامزدها انتخاب می‌شوند، رئیس جمهور بر اثر آزادی مطبوعات و آزادی خبرنگاران به‌دلیل پول‌هایی که در تبلیغات ریاست‌جمهوری هزینه کرده است، مجبور به استعفا می‌شود، نمونه بزرگ آن در تاریخ، خلع نیکسون رئیس جمهور آمریکا در واترگیت است.

وی اضافه کرد: خبرنگاران شجاع در پرتو قانون و آزادی مطبوعات و در پرتو حمایت قوه قضاییه از آزادی مطبوعات،کاری کردند تا نیکسون مجبور به استعفا شود، درحالی که نیکسون زمانی که به قدرت رسید بالاترین رأی را در تاریخ انتخابات آمریکا داشت و محبوب‌ترین رئیس جمهور آمریکا بود؛اما چند خبرنگار شجاع موفق شدند وی را پس از یک سال از کاخ ریاست‌جمهوری خارج کنند؛ به‌عبارتی پزشکیان می‌گوید؛ “من از آزادی مطبوعات و آزادی خبرنگاران دفاع می‌کنم که وظیفه خبرنگار کشف جرم است”.

عبدالعلی‌زاده با ابراز اینکه “با شفاف‌سازی و حمایت از خبرنگار باید بتوانیم با فساد مبارزه کنیم.”، تأکید کرد: دنیا این موضوع را پذیرفته است و اگر در کشور فساد زیاد است به این دلیل است که آزادی رسانه و آزادی مطبوعات و آزادی خبرنگار وجود ندارد.

مهندسی انتخابات شایعه است

عبدالعلی‌زاده در پاسخ به سؤال خبرنگار خبرگزاری اسپوتنیک روسیه مبنی بر اینکه با توجه به عدم مشارکت ۶۰ درصد از واجدین شرایط در انتخابات، و اینکه طبیعتاً هدف دور دوم باید جذب این آراء باشد برنامه پزشکیان برای جذب این ۶۰ درصد که هنوز قانع نشده‌اند چیست و چرا این ۶۰ درصد در طول تبلیغات و مناظرات قانع نشدند، گفت: یکی از دلایل اینکه در مرحله اول یخ آراء خاکستری باز نشد این بود که بخشی از مردم نگران بودند.

وی اضافه کرد: درست یا غلط در چند سال اخیر در جامعه واژه‌ای با عنوان «مهندسی انتخابات» جا افتاده که واژه خطرناکی است، این‌که ما می‌نویسیم «حسن»، می‌خوانند «وحید» شایعه است؛ من آن را تأیید نمی‌کنم؛ ولی رسانه‌های خارجی به آن دامن می‌زنند؛ مردم تصور می‌کردند پزشکیان را برای بازار‌گرمی آورده‌اند که مردم در انتخابات شرکت کنند، بعد هم بگویند او رأی نیاورد!

رئیس ستاد پزشکیان با تشکر از انتخابات به‌نحو اصولی و صحیح توسط برگزارکنندگان گفت: پزشکیان رأی اول را آورد و نشان داد موضوع مهندسی انتخابات شایعه است، ما امیدواریم در این ۴ روز صدای خودمان را به گوش آن ۶۰ درصد برسانیم و آنها را برای حضور در دور دوم متقاعد کنیم.

وی گفت: در هیچ کشوری ۱۰۰ درصد واجدین شرایط مشارکت نمی‌کنند. در حالت دست‌بالا مشارکت ۷۰ ـ ۸۰ درصد بوده است، اما ما به‌هرحال در دوره‌های قبل مشارکت بالای ۶۵ درصد داشتیم و انتخابات و مشارکت ما در خاومیانه معروف بود، در مرحله دوم وظیفه داریم افرادی را که آمده‌اند حفظ کنیم و به آن اضافه کنیم، احتمال می‌دهیم مشارکت در مرحله دوم از ۶۰ درصد عبور کند.

حل مشکلات داخلی به‌بهانه تحریم به تأخیر نمی‌افتد

عبدالعلی‌زاده هم‌چنین در پاسخ به سؤال دیگری درباره برنامه دولت احتمالی پزشکیان برای امیدآفرینی در جامعه منهای سیاست خارجی، اظهار داشت: پزشکیان حل مشکلات داخلی کشور را به‌بهانه تحریم به تأخیر نخواهد انداخت، و اگر مذاکرات شروع شود برنامه‌ریزی برای رونق اقتصاد داخلی شروع خواهد شد. هرچند اگر تحریم نباشد شدت تحولات بیشتر خواهد شد، ولی اگر مذاکرات رفع تحریم طول بکشد باز هم مردم احساس خواهند کرد که در کشور شغل ایجاد می‌شود و اقتصاد به حرکت در می‌آید.

رئیس ستاد پزشکیان خاطرنشان کرد: در کشاورزی گلخانه‌ای نیاز به هیچ کشوری نداریم، ایران در بخش کشاورزی گلخانه‌ای وضع خوبی دارد؛ افراد زیادی به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم در این بخش آنجا کار می‌کنند و هم اشتغال زیادی ایجاد می‌کند، هم می‌تواند به صادرات کمک کند.

عبدالعلی‌زاده در پاسخ به سؤالی در مورد برنامه‌های آینده پزشکیان بیان داشت: انتخابات فرصتی برای گفت‌وگو با مردم است ما سعی می‌کنیم به‌هرشکل ممکن آگاهی مردم را بالا ببریم و این کار ارزشمندی است به‌عنوان مثال در این جلسه به‌جای نام‌ها به تفکرات و جهان‌بینی بپردازیم و بگذاریم مردم انتخاب کنند.

عبدالعلی‌زاده در پاسخ به سؤالی از پایگاه خبری صدای چراغ روشن در مورد بیانیه قالیباف که گفته است؛ “نگذاریم اصلاحات به قدرت برگردد.” تصریح کرد: من برداشت خودم را می‌گویم البته باید از قالیباف سؤال کرد که منظورش چیست. زاکانی (نامزد انتخابات) هم به پزشکیان گفت؛ “من می‌مانم و نمی‌گذارم که شما رئیس جمهور شوید؟” البته آقای روحانی هم جوابش را داد؛ واقعیت این است این شیوه مدیریت کشور نیست؛ نمی‌گذارید؟! وقتی مردم انتخاب می‌کنند شما چه‌کاره هستید؟

وی افزود: وقتی ۶۱ میلیون افراد واجد شرایط رأی‌دادن در کشور وجود دارد، “نمی‌گذارم” گردن‌کلفتی و توهین به مردم است، کسی که در فرایند قانونی از فیلتر شورای نگهبان عبور کرده و با شایستگی‌ها به این درجه رسیده است، شما می‌گویید؛ “نمی‌گذارم رئیس جمهور شود.”، بعد می‌گوید؛ “من ولایتی و قانون‌مدار هستم.”، در حالی که رهبر انقلاب بر قانون تأکید دارد، این حرف قانونی نیست.

برخی با وعده برگرداندن برجام می‌خواهند رأی بگیرند

عبدالعلی‌زاده اضافه کرد: جرم اصلاحات چیست؟ اصلاحات با افتخار از دولت خاتمی شروع شده است و هشت سال دولت خاتمی از نظر شاخص‌های اقتصادی و سیاسی بهترین دولت بعد از انقلاب در کشور بوده است؛این افراد می‌ترسند که اصلاح‌طلبان سر کار بیایند و کارآمدی را به نمایش بگذارند.

رئیس ستاد پزشکیان افزود: دولت روحانی از اصلاحات کمک گرفت برجام را تهیه کرد اما ترامپ آمد و برخی افراد در داخل هم بسیج شدند و برجام را به چاه انداختند الآن همین افراد با وعده برگرداندن برجام می‌خواهند از مردم رأی بگیرند.

وی ادامه داد: چرا وعده بازگشت برجام را می‌دهید؟ دولت روحانی برجام را آبرومندانه تهیه کرده بود که بُرد ـ بُرد بود، باید خبرنگار شجاعی خطاب به زاکانی و قالیباف تیتر کند که؛ “اصلاً شما کی هستید که نمی‌گذارید فرایند قانونی انتخابات در کشور اجرایی شود؟”.

عبدالعلی‌زاده بیان داشت: بگویید جرم دولت روحانی و خاتمی چیست؟ با نامردی برجام را که درهای جهانی را به‌روی ایران باز می‌کرد به چاه انداختند؛ دولت رئیسی در سه سال اخیر چقدر گرانی به بار آورد؛ این ادامه همان برجامی است که به چاه انداخته شد؛ اینها نمی‌توانند برجام را برگردانند و توانایی مذاکره با طرف‌های خارجی را ندارند و نمی‌توانند با فرزندان این سرزمین مذاکره کنند، آنها را کتک می‌زنند آن وقت می‌خواهند با آمریکا مذاکره کنند؟! نمی‌توانند مشکل کشور را حل کنند به‌چه‌حقی می‌خواهند منافع ملی کشور را لگدمال کنند تا در قدرت بمانند؟

برای پست‌گرفتن نیامدیم

عبدالعلی‌زاده در پاسخ به سؤال خبرنگاری در مورد اینکه جبهه انقلاب تلاش می‌کند که پزشکیان را منتسب کند که دولت سوم روحانی است؛ و این‌کهافراد کابینه پزشکیان چه‌کسانی هستند؛ گفت: اگر در شرایط عادی بودیم و می‌دانستیم که سال آینده قرار است کار دولت تمام شود پزشکیان می‌توانست تیم اجرایی و تبلیغاتی خود را تعیین و حداقل افراد کلیدی را مشخص کند، اما به‌علت حادثه‌ای که رخ داد باید در ۵۰ روز دولت تشکیل شود.

رئیس ستاد پزشکیان ابراز کرد: پزشکیان اصلاً به این فکر نبود که فردی را برای معاون‌اولی انتخاب کند، وقتی وارد انتخابات شد از دوستان و نزدیکان دعوت کرد که به وی کمک کنند، از من برای مقامی دعوت نکرد ما برای مقام نیامدیم ما هیچ کدام برای پست نیامدیم آمدیم تا انتخابات را برگزار کنیم.

وی اضافه کرد: دیشب پیش ایشان بودیم و گفتم؛ “شما باید به فکر دولت باشید، برآوردها نشان می‌دهد انتخابات وارد مرحله دوم می‌شود و برای اینکه غافلگیر نشوید رئیس دفترتان را مشخص کنید تا به‌محض اینکه رئیس جمهور شدید روابط شما را با دیگران تنظیم کند.”؛ ذهنش کاملاً خالی است، اما به‌علت فرایند مجبور است تا پایان این هفته چند انتخاب داشته باشد، پس از تنفیذ هم یک ماه فرصت دارد که اعضای کابینه را به مجلس معرفی کند همه کمک می‌کنیم که گزینش خوبی باشد.

عبدالعلی‌زاده اظهار کرد: پزشکیان چندین دوره نماینده مجلس بوده است وزیران و کارشناسان زیادی را خارج از دولت می‌شناسد، ذهنش پر از اسم‌های مختلف است و می‌تواند با کمک گرفتن، افراد شایسته را انتخاب کند، روش‌هایی پیش خواهیم گرفت که این اتفاق بیفتد تا بتواند بعد از کسب رأی از مردم و تنفیذ رهبری فهرستی از افراد شایسته را به مجلس تقدیم کند.

عبدالعلی‌زاده در پاسخ به سؤالی در مورد موضوع تخلفات انتخاباتی گفت: دو مورد بود که من امضا کردم و به هیئت نظارت فرستادم؛ ۶ یا هشت صندوق دیر کار خود را شروع کردند و به‌جای ساعت ۸ تا ساعت ۹ فعالیت صندوق شروع نشد، چون صندوق‌ها در جای دورافتاده بود، دیر رسیدند، اما عمداً برای اینکه بدانند ما نظارت می‌کنیم و اطلاع داریم دو مورد را گزارش کردم و مورد دیگری که مسئولان شعبه در رأی‌دادن مردم دخالت کردند و گفته بودند؛ “فلانی را بنویسید.”؛ البته اینها چیز قابل‌توجهی نبود، اما من گفته بودم که هر اتفاق ولو کوچک را باید ثبت کنیم، در واقع می‌توان گفت تخلفی نبود یکی دو حرکت شُبهه‌آلود بود که ما این را به ستاد مرکزی منعکس کردیم و رفع شد.

از مناظره استقبال می‌کنیم

عبدالعلی‌زاده در پاسخ به سؤال خبرنگاری دیگر در مورد مناظره نامزدها برای دور دوم گفت: ما به این موضوع مثبت نگاه می‌کنیم هر چقدر فرصت گفت‌وگو با مردم باشد خوب است، حتی اگر در این گفت‌وگو برخی تندی‌ها پیش بیاید و برخی حرف‌های دور از شأن بزنند، چون این گفت‌وگوهاست که آگاهی مردم را بالا می‌برد و آنها افراد را می‌شناسند، یکی عصبانی می‌شود و خودش را خالی می‌کند که در حالت عادی مواظب بود که این کلمه را نگوید و با این مناظره‌ها مردم پی به باطن افراد می‌برند که خیلی خوب است و ما از مناظره استقبال می‌کنیم.

عبدالعلی‌زاده در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه “آقای پزشکیان در مناظرات و میزگردهایی که داشتند مطرح کردند که؛ «من کارشناس نیستم.»، و نکته بسیار مثبتی بود، اما اینکه ایشان کارشناس نیستند و اگر کارشناسان نظر بدهند که بنزین بشود ۵۰ هزار تومان آیا ایشان قبول می‌کنند و پشت این عمل خودشان می‌مانند یا مانند آبان ۹۸ صبح جمعه متوجه موضوع می‌شوند؟” گفت:سؤال بسیار خوبی است، آفرین. ما به‌دلیل اضافه شدن قیمت بنزین خیلی کشته دادیم به‌طوری که رهبری گفتند یک‌سری از اینها شهید هستند و پرونده‌های آنها هم در خوزستان است؛ دولتی که نمی‌تواند با مردم گفت‌وگو و تعامل کند و وزیر نفت، پنجشنبه ظهر می‌گوید بنزین گران نخواهد شد اما نیمه‌شب جمعه بنزین گران شد؛ آن هم به این دلیل که مردم به خیابان نریزند مشخص است که آنها فکر می‌کردند راهی جز برخورد خشن با مردم ندارند.

وی ادامه داد: دولت اگر دولت تعاملی باشد به همین کارشناسان که می‌گویند بنزین باید ۵۰ هزار تومان شود، به‌مدت سه شب هر شب یک موافق و یک مخالف به تلویزیون بیایند و بنشینند و درباره گران شدن حامل‌های انرژی صحبت کنند، مردم حرف‌ها را می‌شنوند که چرا گران شود بعد بگوید چگونه گران کنیم، حالا که مردم پذیرفتند و دیدند که چاره‌ای نیست و باید گران شود، بگویند؛ دو مطلب باید در اینجا وجود داشته باشد؛ نخست اینکه، چگونه گران کنیم؟ آیا این ۵۰ هزار تومان یکباره گران شود یا اینکه طی یک سال یا دو سال گران کنیم؟ طبق این برنامه به اینجا برسانیم.

رئیس ستاد انتخاباتی پزشکیان تصریح کرد: موضوع بعد اینکه پول افزایش قیمت بنزین را کجا می‌خواهیم ببریم، این گران شدن چه‌فشاری به اقشار متوسط و ضعیف خواهد آورد و برنامه جبرانی ما چیست. اگر این‌ها را کنار هم ردیف کنیم مردم به‌راحتی می‌آیند و می‌پذیرند و کمک می‌کنند.

خبرنگار: علی شاملو محمودی

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.