شعار همیشگی ما؛
۞ چراغ امید روشن است ۞
Monday, 17 June , 2024
امروز : دوشنبه, ۲۸ خرداد , ۱۴۰۳
شناسه خبر : 19293
  پرینتخانه » بین الملل تاریخ انتشار : 30 دی 1402 - 17:17 | 80 بازدید | ارسال توسط :

کلاوس شواب: چین خرد کافی برای فائق آمدن بر چالش‌های کنونی اقتصادی را دارد

«مجمع جهانی اقتصاد» اخیرا در ژنو سوئیس برگزار شد. «کلاوس شواب» بنیانگذار و رئیس هیئت مدیره این مجمع در مصاحبه اختصاصی با «رادیو و تلویزیون مرکزی چین» تاکید کرد چین یک مدل رشد اقتصادی جدید را خواهد یافت. به اعتقاد وی هنوز جا برای توسعه چین و رشد اقتصادی آن وجود دارد. شواب گفت: تمام […]

کلاوس شواب: چین خرد کافی برای فائق آمدن بر چالش‌های کنونی اقتصادی را دارد

«مجمع جهانی اقتصاد» اخیرا در ژنو سوئیس برگزار شد. «کلاوس شواب» بنیانگذار و رئیس هیئت مدیره این مجمع در مصاحبه اختصاصی با «رادیو و تلویزیون مرکزی چین» تاکید کرد چین یک مدل رشد اقتصادی جدید را خواهد یافت.

به اعتقاد وی هنوز جا برای توسعه چین و رشد اقتصادی آن وجود دارد.

شواب گفت: تمام کشورها در حال حاضر به دلایل مختلف در دوره‌ای از دشواری اقتصادی قرار دارند.

بنیانگذار مجمع جهانی اقتصاد خاطر نشان کرد: چین به اندازه کافی خرد برای فائق آمدن بر چالش‌های کنونی اقتصادی دارد.

بخشی از مصاحبه شواب با رادیو و تلویزیون مرکزی چین در پی می‌آید:

مجری: پروفسور شواب، به نظر شما نکته جالب در نشست امسال مجمع جهانی اقتصاد چیست؟ چرا شعار امسالتان را «بازسازی اعتماد» انتخاب کردید؟

شواب: اگر جهان امروز را با دنیای قبل از شیوع کرونا مقایسه کنیم، خواهیم دید که شرایط جهانی کاملا متفاوت است. اول، جهان اضطراب‌آور و تکه تکه شده است. در این خصوص اعتماد از بین رفته و ما اعتماد به یکدیگر را تا حدی از دست داده‌ایم. تحت فشار بحران‌های مختلف، ما خودمحورتر می‌شویم. اگر زیاد خودشیفته باشید، خودتان را در اولویت قرار خواهید داد و جو اعتماد را خراب می‌کنید. بنا بر این، برای تعریف اهداف نشست امسال، امیدواریم روحی جدید را شکل دهیم، یک روح سازنده‌تر. همچنین با نگاه به آینده و اعتماد به آینده است که ما شعار «بازسازی اعتماد» را برگزیدیم.

مجری: موضوع دیگری که توجه زیادی را در نشست امسال به خود جلب کرده اقتصاد چین است. نظر شما درباره چشم‌اندازهای توسعه اقتصاد چین چیست؟ نیروی محرکه جدید اقتصاد چین چه خواهد بود؟

شواب: من در سال ۱۹۷۹ یعنی ۴۵ سال قبل به چین سفر کردم. در مقایسه با شرایط امروز باید بگویم عملکرد توسعه اقتصادی چین خیره‌کننده است. اگر یک مثال را در نظر بگیریم، تولید ناخالص داخلی چین در آن سال کمتر از یک درصد رقم کنونی بود و حجم تجاری آن کمتر از یک درصد حجم امروزی بود. این مثال‌ها فراوان هستند. چین در آن زمان آشکارا یک کشور توسعه نیافته بود اما چین امروز در بسیاری از حوزه‌های فناوری یک رهبر است. در گذشته مردم اغلب می‌گفتند که توسعه قدرتمند چین به پایان رسیده و حالا اظهارنظرهای مشابهی وجود دارد. معتقدم که چین اقداماتی برای مقابله با چالش‌هایی مثل پیرشدن جامعه، بدهی و بازار مسکن انجام خواهد داد. بر این باورم که چین یک مدل رشد اقتصادی جدید پیدا خواهد کرد. فراموش نکنید، با اینکه تولید ناخالص داخلی چین مداما دو برابر شده و در حال حاضر حدود ۲۰ درصد از کل تولید ناخالص داخلی جهان را تشکیل می‌دهد، اما اگر بر حسب سرانه تولید ناخالص داخلی محاسبه شود، رقم چین همچنان کمتر از بیشتر کشورهای توسعه یافته است. بنا بر این، هنوز جا برای توسعه و رشد اقتصادی چین وجود دارد. تمام کشورها در حال حاضر به دلایل مختلف در یک دوره اقتصادی دشوار قرار دارند اما فکر می‌کنم چین به اندازه کافی برای مقابله با چالش‌های اقتصادی کنونی هوشمند است.

مجری: شما اولین بار در سال ۱۹۷۹ به چین سفر کردید هنگامی که چین تازه اصلاحات و گشایش را آغاز کرده بود. اما حالا بسیار مطمئن هستید که چین نقشی حیاتی در عرضه جهانی بازی می‌کند. مایلم بدانم چه عواملی باعث شده شما همچنان به توسعه چین خوش‌بین باشید؟ درک شما از مدرنیزاسیون به سبک چینی چیست؟

شواب: فکر کنم می‌توانید تاریخ چین را مطالعه کنید. می‌توانم خودم را یکی از طرفداران تاریخ و فرهنگ چین به شمار آورم. به تاریخ علاقه دارم و اغلب در اوقات فراغتم کتب تاریخی را مطالعه می‌کنم. اگر می‌خواهید تاریخ را درک کنید، نمی‌توانید به جایگاه مهم چین در تاریخ که جهان را در این مسیر رهبری می‌کند، اشاره نکنید. احساس می‌کنم چین روحیه‌ای دارد که نمی‌توانم آن را توصیف کنم، یک عزم و یک آهنگ حرکت که چین را قادر ساخته به توسعه اقتصادی دست یابد. بنا بر این در آن زمان احساس کردم که چین جمعیت زیادی دارد و پس از اجرای سیاست اصلاحات و گشایش، آینده روشن‌تری خواهد داشت.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.