شعار همیشگی ما؛
۞ چراغ امید روشن است ۞
Thursday, 18 April , 2024
امروز : پنج شنبه, ۳۰ فروردین , ۱۴۰۳
شناسه خبر : 20478
  پرینتخانه » سیاسی تاریخ انتشار : 07 اسفند 1402 - 12:14 | 50 بازدید | ارسال توسط :

پیام رئیس پژوهشگاه مواد و انرژی به مناسبت پنجمین سالگرد بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی

رئیس پژوهشگاه مواد و انرژی در پیامی به مناسبت پاسداشت پنجمین سالگرد بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی، پیشنهاداتی در حوزه علم و فناوری به نهادهای سیاستگذار این حوزه ارائه نمود.    به گزارش مسیحااقتداریان خبرنگار صدای چراغ روشن، حمید امیدوار در این پیام اظهار داشت: در حالیکه رهبری حکیم بیش از ۵ سال هست که […]

پیام رئیس پژوهشگاه مواد و انرژی به مناسبت پنجمین سالگرد بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی

رئیس پژوهشگاه مواد و انرژی در پیامی به مناسبت پاسداشت پنجمین سالگرد بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی، پیشنهاداتی در حوزه علم و فناوری به نهادهای سیاستگذار این حوزه ارائه نمود.
   به گزارش مسیحااقتداریان خبرنگار صدای چراغ روشن، حمید امیدوار در این پیام اظهار داشت: در حالیکه رهبری حکیم بیش از ۵ سال هست که دکترین چهل ساله دوم مسیر پرچالش مقابله با نظام سلطه را در دو بعد فردی و اجتماعی صادر نموده‌اند، بر تک تک دست اندرکاران منظومه علم و فناوری کشور حکم است که با مبنا قرار دادن راهبردهای ترسیمی در بیانیه گام دوم، اقدام به تدوین اصلاحی و تغییر راهبردهای موجود نمایند و با دورنمای تمدن‌سازی در بعد اجتماعی و خودسازی در بعد فردی چنگ در چنگ نظام سلطه بیرونی و شیطان درون هر گونه مولفه کاهنده سرعت پیشرفت را در حوزه علم و فناوری حذف نموده و شتاب مورد اشاره در بیانیه را رقم زنند.
رئیس پژوهشگاه مواد و انرژی در ادامه این پیام تاکید نمود: در پنجمین سالگرد بیانیه گام دوم بر نهاد بالادست سیاستگذار در این حوزه که همان شورای‌عالی انقلاب فرهنگی است امری واجب است تا با اعضای جدید که عمدتا جوان و پرشهامت هستند، نگاشت نهادی این حوزه را بالاخره به سرانجام برسانند و نقش هر یک از ذینفعان این حوزه را تعریف و تزاحمات نهادی را که حتی ممکن است به حذف برخی بازیگران بیانجامد، بدون مسامحه تبیین نمایند.
وی همچنین خاطرنشان ساخت: هم‌پوشانی وظایف وزارت عتف و معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری و دانشگاه آزاد اسلامی و سایر ذینفعان، نه نشانه پلورالیسم علمی فناورانه خواهد بود و نه ردپایی از مصالحه گریزناپذیر را شاهد خواهیم بود. به عبارتی تکثرگرایی موجود نهادی ساختارگرایانه امری مباح تلقی نمی‌شود و دکترین جدید توام با تجدید ساختار انقلابی سرعت پرشتاب مدنظر معظم له مندرج در بیانیه گام دوم را رقم خواهد زد.
در ادامه در پیام امیدوار آمده‌است: بدین ترتیب این دغدغه مرتفع می‌شود که آیا وضعیت نهادی موجود می‌تواند رشد پرشتاب علمی و تدوام رستاخیز علمی را که رهبری حکیم بر آن تاکید نموده‌اند را برآورده سازد؟ آیا نظام سلطه مستکبر که انواع نامردی‌ها را بر تک تک ارکان نظام روا داشته درصدد آسیب‌رسانی و مسدود نمودن راه پیشرفت نمی‌باشد و آیا نباید اقدام به بازسازی انقلابی ساختار علم و فناوری نمود؟ آیا برای قرارگاهی‌نمودن ساختارهای علم و فناوری با اختیارات ویژه و نه در حد تشریفاتی در ساختار جدید می‌توان چاره‌جویی نمود؟ بدین ترتیب و با حذف ساختارهای ایستا موجبات آسیب‌رسانی به دینامیک‌سازی ساختار مرتفع  می‌شود.
دکتر امیدوار در  این پیام به برخی از پیشنهادات در حوزه علم و فناوری به نهاد بالادست سیاستگذار اشاره نمود:
۱. آیا هر یک از ذینفعان فعلی متولی حوزه علم و فناوری کشور برآوردی از افق پیش رو دارند؟
۲. آیا نرخ بودجه پژوهش به تولید ناخالص ملی ۱۴۰۴ به ۴ درصد خواهد رسید؟ و آیا در این خصوص بخش خصوصی آمادگی عهده‌دار شدن نیمی از این بخش را دارد؟
۳. آیا در عرصه تولید و فناوری به ۵۰ درصد با منشا داخلی در افق چشم انداز دست خواهیم یافت؟
۴. آیا دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان اولویت ارتباط با کشورهای همسو و  جهان اسلام را با انواع آیین‌نامه و شیوه‌نامه‌ها لحاظ می‌نمایند؟
۵. آیا از تربیت انسان‌های دانشمند مهذب در تراز انقلاب اسلامی برآوردی شده است؟
۶. آیا معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری می‌تواند به جای بازیگرآفرینی از همین دانشگاه‌ها و پژوهشگران به‌عنوان بازیگران میانجی بهره ببرد؟
۷. آیا در جهت لبیک به تاکیدات رهبری فرزانه، صنایع مهم کشور می‌توانند واحد تحقیق و توسعه خود را در دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها احداث کنند و یا اصولا هر یک از این مجموعه‌ها به‌عنوان واحد تحقیق و توسعه آن صنعت، ارتباط ساختاری وثیق با آن صنعت پیدا کنند؟
۸.  با توجه به اینکه همه فشار بخش تحقیقاتی کشور بر بودجه هزینه‌ای دولت است آیا نمی‌شود برای بودجه تحقیق و توسعه شرکت‌های دولتی و یا شرکت‌هایی که بخشی از آنها متعلق به دولت است، فکری نمود؟ 
۹. آیا امکان دارد خیل جوانان و اساتید ذینفع در شرکت‌های دانش‌بنیان امکان اتصال به واحدهای صنعتی بزرگ را پیدا کنند تا کارشان رونق پذیرد؟
۱۰. آیا مهاجرت نخبگان را برای تبدیل به مهاجرت معکوس و یا حداقل چرخش نخبگان، می‌شود با تعریف طرح‌های کلان ملی البته با ساز و کار جدید و رفع ایرادات گذشته رقم زد؟
۱۱. آیا امکان اصلاح بند ۱۱ و ۱۳ قانون جهش تولید با رویکرد تکلیف‌گرا برای صنایع وجود دارد؟
۱۲. آیا امکان رفع مشکل تهیه آیین‌نامه اجرایی ماده ۴ و ۱۴ قانون جهش تولید علیرغم فرصت ۳ ماهه مندرج در قانون وجود دارد؟

والسلام والعاقبه اللمتقین
حمید امیدوار

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.