شعار همیشگی ما؛
۞ چراغ امید روشن است ۞
Thursday, 25 July , 2024
امروز : پنج شنبه, ۴ مرداد , ۱۴۰۳
شناسه خبر : 20496
  پرینتخانه » بین الملل تاریخ انتشار : 08 اسفند 1402 - 0:29 | 97 بازدید | ارسال توسط :

نظرسنجی CGTN: چین موثرترین بازیگر اقتصادی در جهان است

«چین آینده هم همچنان چین است». «شی جین پینگ» رئیس جمهور چین این اظهار نظر جامعه تجاری چین را برای برجسته ساختن فرصت‌های چین در بازار جهانی در «مجمع مدیر عامل همکاری اقتصادی آسیا-اقیانوسیه» در سال ۲۰۲۳ نقل کرد. نظرسنجی انجام شده توسط CGTN و «دانشگاه رنمین چین» (RUC) از طریق «موسسه تحقیقات ارتباطات بین‌المللی […]

نظرسنجی CGTN: چین موثرترین بازیگر اقتصادی در جهان است

«چین آینده هم همچنان چین است». «شی جین پینگ» رئیس جمهور چین این اظهار نظر جامعه تجاری چین را برای برجسته ساختن فرصت‌های چین در بازار جهانی در «مجمع مدیر عامل همکاری اقتصادی آسیا-اقیانوسیه» در سال ۲۰۲۳ نقل کرد.

نظرسنجی انجام شده توسط CGTN و «دانشگاه رنمین چین» (RUC) از طریق «موسسه تحقیقات ارتباطات بین‌المللی عصر جدید» نشان می‌دهد، بیش از ۹۰ درصد (۹۰٫۶ درصد) پاسخ دهندگان جهانی تاکید کردند چین یک کشور مهم است و تعمیق همکاری سودمند متقابل با چین به نفع آنهاست. این به یک اجماع عمومی در میان جامعه بین‌المللی تبدیل شده است.

چین نمی‌تواند به دور از جهان توسعه یابد و جهان هم برای رفاه خود به چین نیاز دارد. از نظر پاسخ دهندگان جهانی، چین نه فقط یک موتور رشد اقتصادی جهان و یک فرصت برای توسعه جهان است بلکه یک شریک ثبات‌بخش و قابل اعتماد جامعه بین‌المللی نیز محسوب می‌شود.

در این نظرسنجی، ۸۴٫۵ درصد پاسخ دهندگان جهانی چین را به عنوان موثرترین بازیگر اقتصادی در جهان مورد تحسین قرار دادند. ۸۱٫۹ درصد پاسخ دهندگان معتقدند چین کشوری مملو از فرصت‌هاست و توسعه چین فرصت‌هایی را برای جهان به ارمغان می‌آورد. ۷۶٫۵ درصد از شرکت کنندگان در این نظرسنجی هم امیدوارند کشورشان بتواند روابط خوب با چین را حفظ کند و بر این باورند که مشارکت فعال چین در امور بین‌المللی می‌تواند به حفظ یک نظم بین‌المللی منصفانه و معقول کمک کند.

شایان ذکر است که پاسخ دهندگان این نظرسنجی گفتند در میان هشت کشور بزرگ جهان از جمله چین و ایالات متحده، روابط اقتصادی و تجاری با چین بیشترین سود را برای کشورهایشان به همراه دارد. به عقیده آنها چین همچنین قابل اعتمادترین شریک است.

اعتماد جهان به چین و انتظارات آن از اقتصاد چین نه تنها از بازار بزرگ و با ثبات چین نشأت می‌گیرد، بلکه از مفهوم توسعه متوازن، هماهنگ و جامعی می‌آید که چین در تبادلات خارجی خود به آن پایبند است.

در این خصوص ۶۳٫۲ درصد از پاسخ دهندگان جهانی از استمرار و ثبات سوگیری سیاست خارجی چین تمجید کردند و معتقدند چین «یک عامل ثبات بخش» به جهان آشفته امروز تزریق کرده است. ۶۴٫۶ درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی هم تاکید کردند چین کشوری مسئولیت پذیر است و در حال ایفای یک نقش مهم و سازنده فزاینده در حکمرانی جهانی است.

این روزها، از مفهوم جامعه جهانی با سرنوشت مشترک و «ابتکار کمربند و جاده» گرفته تا «ابتکار توسعه جهانی»، «ابتکار امنیت جهانی» و «ابتکار تمدن جهانی» و متعاقب آن میانجیگری بین عربستان سعودی و ایران برای دستیابی به آشتی تاریخی، ترویج «کنفرانس تغییرات اقلیمی سازمان ملل» برای دستیابی به «اجماع امارات متحده عربی»……ایده‌ها، برنامه‌ها و خرد چین در حال جلب اعتماد و انتظارات بیشتر و بیشتر جامعه بین‌المللی است.

در این نظرسنجی ۷۶٫۵ درصد از پاسخ دهندگان موافق بودند که چین کشوری قابل احترام است. ۸۴٫۲ درصد شرکت کنندگان هم چین را به عنوان یک کشور موفق ستودند. ۸۰٫۱ درصد از پاسخ دهندگان معتقدند نفوذ بین‌المللی چین در حال افزایش است و انتظار دارند چین تجربه ارزشمند بیشتری برای حکمرانی جهانی ارائه کند.

این نظرسنجی‌ها در مقیاس جهانی و با حضور ۱۵ هزار و ۳۷ شرکت کننده از کشورهای توسعه یافته مثل آمریکا، فرانسه، ژاپن و کره جنوبی و همچنین شهروندانی از کشورهای در حال توسعه مانند پرو، مکزیک، تایلند و نیجریه انجام شده است.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.