شعار همیشگی ما؛
۞ چراغ امید روشن است ۞
Monday, 17 June , 2024
امروز : دوشنبه, ۲۸ خرداد , ۱۴۰۳
شناسه خبر : 19650
  پرینتخانه » بین الملل تاریخ انتشار : 09 بهمن 1402 - 19:40 | 50 بازدید | ارسال توسط :

علت علاقه شدید «شی‌ جین پینگ» به «دون‌هوانگ» چیست؟

«دون‌هوانگ» دروازه مهم چین به سوی غرب محسوب می‌شود. تمدن باستانی چین و ایده‌ها، مذاهب، هنرها و فرهنگ‌ها از کشورها و مناطق مختلف مانند هند، یونان باستان و ایران باستان در اینجا به هم پیوسته و ترکیب شده‌اند. «شی جین پینگ» رهبر چین در طول سال‌ها چندین بار اشتیاق خود را به این شهر «جاده […]

علت علاقه شدید «شی‌ جین پینگ» به «دون‌هوانگ» چیست؟

«دون‌هوانگ» دروازه مهم چین به سوی غرب محسوب می‌شود. تمدن باستانی چین و ایده‌ها، مذاهب، هنرها و فرهنگ‌ها از کشورها و مناطق مختلف مانند هند، یونان باستان و ایران باستان در اینجا به هم پیوسته و ترکیب شده‌اند.

«شی جین پینگ» رهبر چین در طول سال‌ها چندین بار اشتیاق خود را به این شهر «جاده ابریشم» باستانی که میراث عمیقی دارد، ابراز داشته است. در آگوست ۲۰۱۹ وقتی او برای بازدید و تحقیق به اینجا آمد از روی محبت و علاقه گفت: این سفر یک آرزوی دیرینه محبوب من را محقق ساخته است.

آقای شی اوایل پاییز سال۲۰۱۹ هنگامی که از استان «گان سو» بازدید می کرد،  به «دون هوانگ» آمد. او به محض ورود به غار شماره ۳۲۳ «موگائو» نگاه انداخت.

شی جین پینگ گفت: این جانگ شیان است و سپس پرسید: چه زمانی این نقاشی کشیده شده؟

«سونگ شوشیا» معاون مدیر اداره ترویج فرهنگی «آکادمی دون‌هوانگ» که مسئول توضیح هم بود به آقای شی پاسخ داد: اوایل «سلسله تانگ».

با اینکه نخستین بار بود  شی به غار «موگائو» می‌رفت اما کارکنان مربوطه از میزان تسلط او به میراث فرهنگی آنجا شگفت زده شده و تحت تاثیر قرار گرفته بودند.

این تسلط از علاقه دیرینه شی جین پینگ به دون‌هوانگ نشأت می‌گیرد.

رفیق شی جین پینگ در سال ۱۹۸۶ که عضو کمیته دائمی کمیته حزب شهرداری «شیامن» و معاون شهردار بود، برای تحقیق و تبادل نظر به  استان «گان‌سو »رفت اما نمی‌توانست به دلیل کمی وقت و مسافت طولانی به دون‌هوانگ برود.

شی جین پینگ با گذشت بیش از ۳۰ سال از آن زمان وقتی از دون‌هوانگ یاد می‌کند هنوز هم احساس پشیمانی دارد.

بعدا وقتی او دبیر کمیته حزب استانی در «جه‌جیانگ» بود، برای تحقیق به دانشگاه جه‌جیانگ رفت. هنگامی که از «کتابخانه دانشگاه جه‌جیانگ» دیدن کرد به دستاوردهای آکادمیک «جیانگ لیانگ‌فو» دانشمند مشهور دون‌هوانگ شناسی تسلط خوبی داشت.

رقیق شی جین پینگ پس از  شروع کار در دولت مرکزی در سال ۲۰۰۹ به «دانشگاه لان‌جوئو» رفت و به «جنگ بینگ‌لین» مدیر «موسسه  دون‌هوانگ شناسی» در دانشگاه لانجوئو گفت « دون‌هوانگ شناسی را قوی‌تر و بزرگ‌تر کنید و برای کشور افتخار بیافرینید»…

در سپتامبر ۲۰۱۳ در «دانشگاه نظربایف» مردم نه تنها پیشنهاد «کمربند اقتصادی جاده ابریشم» از سوی رئیس جمهور شی جین پینگ را به خاطر می‌آورند، بلکه همچنین سخنان احساسی این رهبر بزرگ را نیز به یاد دارند «زادگاهم، استان «شان‌شی» در نقطه آغازین جاده ابریشم باستانی واقع شد. وقتی اینجا می‌ایستم و به تاریخ نگاه می‌کنم، گویی صدای زنگ شتر را می‌شنوم که در کوه‌ها طنین‌انداز می‌شود و پیچ‌های دود را می‌بینم که در صحرا پرواز می‌کنند. همه اینها به من احساس بسیار صمیمانه‌ای می‌دهند.»

«دون‌هوانگ» یک جایگاه خاص در ذهن شی جین پینگ دارد.

شی جین پینگ در نامه تبریکش به نخستین «نمایشگاه بین‌المللی فرهنگی جاده ابریشم (دون‌هوانگ)» از دون‌هوانگ به عنوان یک پل مهم برای تلاقی فرهنگ‌های شرقی و غربی در تاریخ تمجید کرد؛ در آیین گشایش نخستین «مجمع همکاری بین‌المللی کمربند و جاده»، او درباره جاده ابریشم باستان صحبت کرد و شهرهای باستانی مثل دون‌هوانگ را «فسیل‌های زنده‌» ای خطاب کرد که این دوره از تاریخ را ثبت می‌کنند…

هنگامی که ساخت مشترک ابتکار کمربند و جاده به ثمر نشست و تدریجا به محبوب‌ترین کالای عمومی بین‌المللی در جهان امروز تبدیل شد، این «مبتکر» به دون‌هوانگ آمد.

شی جین پینگ تمایل خود را اینگونه توضیح می‌دهد: در حال حاضر، ما در حال ترویج ساخت مشترک ابتکار کمربند و جاده هستیم. باید به عقب برگردیم و به جاده ابریشم باستانی نگاه بیاندازیم که می‌توانیم الهام‌های فراوانی را بیابیم.

۲۹ سپتامبر ۲۰۱۹ مراسم اهدای مدال‌ها و عناوین افتخارآمیز ملی در «سالن طلایی تالار بزرگ خلق» پکن برگزار شد. «فن جین‌شی» رئیس افتخاری «آکادمی دون‌هوانگ» عنوان افتخاری ملی «یاری‌گر برجسته به حفاظت میراث فرهنگی» را از آن خود کرد.

در میان موسیقی با شکوه، «فن جین‌شی» با موهای پرپشت و اندامی لاغر، به آرامی به سمت محل اهدای جوایز رفت. شی در وسط مراسم مدال ایستاده بود و لبخند می‌زد و به گرمی با این خانم که به عنوان «دختر دون‌هوانگ» شهر دارد، دست داد.

شی جین پینگ به او گفت: شنیدم جایی که شما هستید باران می‌بارد؟

«فن جین‌شی» پاسخ داد: بله دبیرکل، ما کار نظارتی مرتبط انجام می‌دهیم.اما در میان مسائل فراوانی که پیرامون مسائل کشورداری وجود دارد، چرا شی جین پینگ اینقدر نگران بارش باران در دون‌هوانگ است؟

حدود یک ماه قبل، شی جین پینگ میزبان سمپوزیومی در «آکادمی دون‌هوانگ» بود. در این نشست، «فن جین‌شی» درباره مجموعه‌ای از عوامل طبیعی که ممکن است بر حفاظت میراث فرهنگی در دون‌هوانگ تاثیر بگذارد صحبت کرد و آب یکی از این فاکتورهاست.

«آیا تعداد گردشگران در حال حاضر بیش از اندازه است؟ وضعیت چگونه است؟» «آیا در سال‌های اخیر در دون‌هوانگ باران زیادی باریده؟»… شی جین پینگ در این سمپوزیوم سؤالات فراوانی مربوط به دون‌هوانگ پرسید.

وقتی نشست تمام شد او کنار در ایستاد و دوباره به طور خاص به همه گفت: حفاظت از میراث فرهنگی جهان اولویت نخست است و گردشگری در جایگاه دوم قرار دارد. نمی‌توانیم فقط روی بلیت‌ها و تحقق منافع اقتصادی تمرکز کنیم، نباید اینقدر اقتصادی باشیم.

«فن جین‌شی» همیشه گفته است: دبیرکل نگران فوری‌ترین مسائلی است که در حال حاضر دون‌هوانگ با آن روبروست.

«دون‌هوانگ» حدود ۴۰۰ سال رها شده بود و دستخوش جنگ‌ها، سرقت‌ها و نابودی قرار گرفته است…غار دون‌هوانگ با پشت سر گذاشتن طلوع و غروب‌‌های بیشمار و بسیاری از شرایط ناگوار، نهایتا به این شکل امروزه درآمده است. زیر تابش آفتاب چین جدید، گرد و غبار از  مجسمه هایبودایی زدوده شده و شکوه خود را بازیافته‌اند.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.