شعار همیشگی ما؛
۞ چراغ امید روشن است ۞
Friday, 1 March , 2024
امروز : جمعه, ۱۱ اسفند , ۱۴۰۲
شناسه خبر : 17897
  پرینتخانه » سیاسی تاریخ انتشار : 06 آذر 1402 - 14:45 | 27 بازدید | ارسال توسط :

تأثیرات انقلاب اسلامی بر تحولات کشورهای همسایه

وقوع انقلاب اسلامی ایران در بهمن 1357 جمهوری اسلامی ایران را به کانون پخش انقلاب تبدیل کرد. چنانچه انقلاب اسلامی توانست در مدت کوتاهی بر جنبش­‌های اسلامی و حتی جنبش‌های استقلال‌ طلبانه در منطقه و جهان به‌طور مستقیم و غیر مستقیم تأثیر داشته باشد.
تأثیرات انقلاب اسلامی بر تحولات کشورهای همسایه

انقلاب اسلامی ایران نه تنها در تحولات ایران فصل نوینی پدید آورد بلکه فراتر از مرزهای ایران نیز دگرگونی های فکری و سیاسی پدید آورد و روابط و معادلات جهانی را متحول کرد.
این انقلاب در مسیر حرکت و تحولات جوامع بشری نقطه عطف و سرآغاز عصر جدیدی بود و در سطح جهان و در ابعادی گوناگون پیام خود را طنین انداز ساخت.
انقلاب اسلامی توانست با ارائه الگوی عملی و نظری از جمهوری اسلامی و نیز ترغیب مسلمانان به همگرایی و وحدت اسلامی، هویت سیاسی و دینی جدیدی براساس ارزشهای دینی به مسلمانان ببخشد و با زنده نگه داشتن حضور مردم در عرصه های مختلف انقلاب زمینه مشارکت و حق تعیین سرنوشت مردم را فراهم کند.
شعار اسلام خواهى در قلب کشورها و ملتهاى مسلمان با قدرت هر چه بیشتر مطرح می شد و مسلمانان بر محور آن به صورت یک نیروى متراکم و فشرده در آمده بودند که با پیروزى انقلاب اسلامى ایران این نیروى متراکم، نمود وسیعتر و آشکارترى یافت و می رفت که بسیارى از نظامهاى منطقه با الهام از ایران بدست مردمشان ساقط شوند. در ارتجاعى ترین کشورهاى منطقه یعنى عربستان، شورش هاى چشمگیرى بوقوع پیوست و عظیم ترین آنها برخورد مسلحانه و نبرد خونین بود که در اوائل انقلاب در داخل مسجدالحرام اتفاق افتاد و ارتش عربستان به کمک نیروهاى غربى، انقلابیون مسلمان را که به مسجدالحرام پناه برده بودند در همانجا سرکوب کرد.
در عراق مردم مسلمان همپاى مردم مسلمان ایران در شادى سقوط شاه پایکوبى کردند و صدام و حزب بعث از دیدن این وضع بر آینده خود بیمناک شدند.
منطقه ما که در همسایگى ابر قدرت شرق قرار دارد، بعلت موقعیت ژئوپلتیکى و منابع نفت از حساسیت خاصى برخوردار بود. با بر هم خوردن تعادل این منطقه، انقلاب اسلامى مى توانست تاثیر مهمى در بر هم زدن تعادل جهان داشته باشد بدین علت بود که شوروى فرصت طلبانه به افغانستان حمله کرد و مسلمانان و مجاهدین افغانى که در دفاع از آب و خاک خویش در برابر مهاجمان روسى انگیزه قوى داشتند، متاثر از انقلاب اسلامى ایران انگیزه شان براى مبارزه دو چندان شد و نزدیک ۱۰ سال درگیرى مستقیم نظامى شوروى در افغانستان به اضافه ناکامیها و عوامل دیگر، فرو پاشى و اضمحلال بلوک شرق و جهان کمونیست را بدنبال داشت. از سوى دیگر حکام منطقه در مقابل انقلاب اسلامى کاملا ماهیتشان را نشان دادند و بهانه کافى براى حضور آمریکا در منطقه را فراهم آوردند و پس از جنگ ویتنام، آمریکا بزرگترین لشگرکشى را در جریان جنگ تحمیلى و جنگ نفت به این منطقه انجام داد.
رشد و گسترش نهضت هاى رهایى بخش پس از پیروزى انقلاب اسلامى در ایران، در بسیارى از نقاط جهان، ملت هاى در بند بویژه محرومان و مستضعفان جانى تازه گرفتند و براى آزادى و رهایى خویش تلاش ها، مبارزات و حرکت هاى گوناگونى را آغاز کردند.
اوج و فراز این مبارزات در منطقه خاورمیانه و کشورهاى مسلمان بود که نه تنها در مجاورت و همسایگى ایران انقلابى قرار داشتند بلکه، با این ملت از هماهنگى عمیق و وسیع دینى و فرهنگى نیز برخوردار بودند که این خود مى توانست تاثیر عمیقى در گسترش و توسعه انقلاب اسلامى داشته باشد و بارزترین نمونه هاى این حرکتها و مبارزات انقلابى و رهایى بخش را در لبنان، فلسطین، افغانستان، الجزایر و مصر و غیره مى توان مشاهده کرد.
در هم شکستن صولت و ابهت ابرقدرتها، رشد وحدت و اخوت در میان مسلمانان و فرقه هاى مختلف اسلامى، فرو پاشى بلوک شرق و جهان کمونیست و آزاد شدن جمهورى هاى مسلمان نشین از تحت سلطه و دیکتاتورى این ابر قدرت و نمونه هاى دیگرى از این قبیل نیز در زمره آثار انقلاب اسلامى بشمار مى روند و این انقلاب در تحقق آنها تاثیر چشمگیرى داشته است.
اگرجوهره اصلی قیام ها و انقلابهای منطقه را در احقاق حقوق مردم ، کنار زدن سیطره و سلطه استکبار جهانی، احیای عزت و کرامت از دست رفته، استقلال و عدالت طلبی بدانیم، خواسته یا ناخواسته نقش وجایگاه اندیشه انقلاب اسلامی را در این حرکت ها پذیرفته ایم.
مگر نه اینکه بیداری اسلامی، احیا و تجدید عزت و کرامت ملی را که در طول زمان با دیکتاتوری حاکمان فاسد و با سلطه‌ی سیاسی آمریکا و غرب، درهم شکسته و پایمال شده بود را نشانه رفته و کسب استقلال، آزادی و عدالت را بعنوان اصول و شعارهای خویش برگزیده است.
شکل گیری انقلاب اسلامی و الگوی جدید که بعنوان الگوی مبارزه و پیگیری خواست های جمعی از درون آن به جهان اسلام ارایه شد، ریشه ‌ای عمیق در هویت مردم مسلمان خاورمیانه و تلاش‌های فکری نخبگان مسلمان معاصر دارد.

نویسنده : آراد مهدی‌زاده
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.