شعار همیشگی ما؛
۞ چراغ امید روشن است ۞
Thursday, 25 July , 2024
امروز : پنج شنبه, ۴ مرداد , ۱۴۰۳
شناسه خبر : 18097
  پرینتخانه » کاریکاتور تاریخ انتشار : 15 آذر 1402 - 14:19 | 80 بازدید | ارسال توسط :

اوکراین قربانی دعواهای حزبی و انتخاباتی آمریکا

روزنامه «گلوبال تایمز» با انتشار مطلبی تحت عنوان «اوکراین قربانی دعواهای حزبی و سیاست‌های انتخاباتی آمریکا می‌شود» نوشته است: بر اساس گزارش خبرگزاری «رویترز»، «شالندا یانگ» مدیر بودجه کاخ سفید روز دوشنبه هشدار داد که ایالات متحده در حال از دست دادن فرصت و تمام کردن پول برای کمک به مبارزه اوکراین در جنگ با […]

اوکراین قربانی دعواهای حزبی و انتخاباتی آمریکا

روزنامه «گلوبال تایمز» با انتشار مطلبی تحت عنوان «اوکراین قربانی دعواهای حزبی و سیاست‌های انتخاباتی آمریکا می‌شود» نوشته است: بر اساس گزارش خبرگزاری «رویترز»، «شالندا یانگ» مدیر بودجه کاخ سفید روز دوشنبه هشدار داد که ایالات متحده در حال از دست دادن فرصت و تمام کردن پول برای کمک به مبارزه اوکراین در جنگ با روسیه است. وی در نامه‌ای که کاخ سفید منتشر کرد، آورده است آمریکا تا آخر امسال منابع تهیه تسلیحات و تجهیزات بیشتر برای اوکراین و ارائه تجهیزات از انبارهای نظامی ایالات متحده به اوکراین را تمام خواهد کرد.

موضوع کمک به اوکراین بی شک یک ابزار قدرتمند برای جمهوریخواهان به منظور اعمال فشار بر دموکرات‌ها در دعوهای سیاسی حزبی محسوب می‌شود. کارشناسان معتقدند اکراین در حال تبدیل شدن به یک قربانی برای دعواهای حزبی ایالات متحده و منافع آمریکاست.

طبق گزارش‌ها، یانگ در نامه‌ای به «مایک جانسون» رئیس جمهوریخواه مجلس نمایندگان و دیگر رهبران کنگره نوشته وزارت دفاع ایالات متحده تا نیمه نوامبر ۹۷ درصد از ۶۲٫۳ میلیارد دلار بودجه مکملی دریافتی را استفاده کرده و وزارت خارجه ۴٫۷ میلیارد دلار بودجه کمک نظامی اختصاص داده شده را مصرف کرده است.

دولت بایدن در ماه اکتبر از کنگره تخصیص حدود ۱۰۶ میلیارد دلار کمک را ارائه داد اما مجلس نمایندگان که اکثریت آن به دست جمهوریخواهان است با این پیشنهاد مخالفت کردند.

طبق این گزارش نگرانی‌هایی مطرح شد مبنی بر اینکه عدم توجه مجلس نمایندگان به درخواست کاخ سفید ممکن است به این معنی باشد که احتمالا بودجه مورد نظر برای اوکراین هیچگاه تصویب نشود.

«لو شیانگ» پژوهشگر «آکادمی علوم چین» روز سه شنبه به گلوبال تایمز گفت حالا که مجلس نمایندگان در دست جمهوریخواهان است، که مخالف سرسخت مداخله آمریکا در درگیری روسیه-اوکراین هستند، بعید است این بودجه به تصویب برسد. به علاوه، شروع درگیری فلسطین-اسرائیل ناگزیر کمک نظامی ایالات متحده به اوکراین را تضعیف خواهد کرد.

سوءاستفاده سیاسی از اوکراین فاکتور مهمی است که نمی‌توان در مدیریت موضوعات امنیتی اروپا، ‌موضوعات سیاستی مربوط به روسیه و درگیری روسیه-اوکراین، از سوی ایالات متحده نادیده گرفت.

آمریکا نمی‌تواند اوکراین را کنار بگذرد اما در عین حال قادر نیست تمام نیازهای آن را برآورده کند. «لی های‌دونگ» استاد دانشگاه «امور خارجی چین» معتقد است اوکراین نه تنها از لحاظ راهبردی مورد بهره برداری ایالات متحده قرار گرفته بلکه از لحاظ سیاسی نیز مورد سوءاستفاده واقع شده و آمریکا این روند را متوقف نخواهد کرد امری که یک تراژدی برای اوکراین است.

اوکراین در حال تبدیل شدن به قربانی سیاست‌های حزبی ایالات متحده است. در سال انتخاباتی، بزرگترین موضوع در سیاست‌های آمریکا چگونگی بهره برداری از موضوعات مختلف برای کسب امتیاز در انتخابات است.

جمهوریخواهان نمی‌توانند استفاده از موضوع اوکراین برای شرمسار کردن باید و دموکرات‌ها را رها کنند. رأی دهندگان برای انتخابات ۲۰۲۴ شدیدا عملکرد بایدن در امور خارجی را بر اساس چگونگی مدیریت بحران اوکراین و غزه، قضاوت خواهند کرد. تردید بسیار زیادی وجود دارد مبنی بر اینکه آیا جو بایدن می‌تواند وضعیت را در خصوص اکراین عوض کند یا خیر. با این وجود صرفنظر از چگونگی عملکرد بایدن در جنگ روسیه-اوکراین، جمهوریخواهان صراحتا اعلام کرده‌اند که نحوه رسیدگی بایدن به وضعیت کنونی یک ناکامی است و به انتقاد از وی در این خصوص ادامه خواهند داد.

اگر جمهوریخواهان پیروز انتخابات ۲۰۲۴ شوند، احتمالا تغییر و تعدیل‌های بزرگی در سیاست‌های همپیمانی خود از جمله تغییر مسئولیت برای کمک‌های مربوطه به اروپا ایجاد خواهند کرد.

کمک اروپایی‌ها به اوکراین بسیار ناچیز است و مقصر جلوه دادن توسط ایالات متحده، به شکل اجتناب ناپذیری بدگمانی متحدان اروپایی به آمریکا را تعمیق می‌بخشد. گرچه این بدگمانی میان آمریکا و اروپا عادی است اما روند کنونی در حال تشدید آن است. سال‌های سال طول کشیده تا ایالات متحده در میان متحدانش اعتبار کسب کند اما از بین بردن این اعتبار احتمالا چندان وقت نمی‌گیرد.

کی‌یف در درگیری روسیه-اوکراین بزرگترین قربانی است و بسیاری از کشورهای اروپایی نیز قربانی هستند.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.