شعار همیشگی ما؛
۞ چراغ امید روشن است ۞
Wednesday, 22 May , 2024
امروز : چهارشنبه, ۲ خرداد , ۱۴۰۳
شناسه خبر : 1249
  پرینتخانه » سیاسی تاریخ انتشار : 18 تیر 1400 - 19:50 | 195 بازدید | ارسال توسط :
گرامیداشت یاد و خاطره محمد بسته‌نگار

آموزگار میدان و اندیشه

سه سال از درگذشت بس غم انگیز زنده یاد محمد بسته‌نگار گذشت از این رو مروری گذار بر دانش و تجربه‌های برجای مانده از او میتواند پند آموز و راهگشا برای امروز ملت ایران و نسل کنونی باشد. به نظر میرسد میتوان بسته‌نگار را شخصیتی با دو بعد عملی و میدانی از سویی و بعدی نظری و فکری در مجموعه صاحبان اندیشه و قلم با تکیه بر هویت سیاسی و فکری‌اش تقسیم بندی کلی نمود.
آموزگار میدان و اندیشه

او بنا به گفته آشکارش از سال ۱۳۴۰ که در جبهه ملی ایران به عضویت و هموندی پذیرفته شد تا پایان عمر خودش را یکی از اعضا و هموندان جبهه ملی ایران میدانست و صد البته بر مرام جبهه ملی ایران و رهبر فقید و پایه‌گذارش شادروان دکتر محمد مصدق و اصولش استقلال و آزادی و عدالت اجتماعی و تحقق حاکمیت ملت باور راسخ و پایبندی غیر قابل انکار و خدشه داشت.
او پس از جبهه ملی در هر تشکل و سازمان سیاسی و مدنی که به عضویت درآمد؛نهضت آزادی ایران و شورای فعالان ملی – مذهبی که در ۷ سال پایانی عمر سخنگوی آن پس از درگذشت زنده یاد مهندس عزت الله سحابی بود؛ ذره‌ای از اصول نهضت ملی ایران کوتاه نیامد و همیشه در پیوند به نخستین سازمان سیاسی‌اش پافشاری نمود.
در روزگاری که به دلیل گستردگی و انفجار خبری و نظر و … در شبکه‌های اجتماعی مجازی به ویژه در گوشی‌های همراه با سستی و پایان فاجعه بار مطالعه کتاب و فراتر از آن حتی بایکوت مطالعه مقاله در تارنماها مواجه هستیم! و با کمال تاسف با پدیده مفتضح و مبتذل تبدیل کنش سیاسی به شوآف و تظاهر و خودنمایی در تهیه انتشار فرتور ( عکس )های یادگاری در دورهمیهای سیاسی و کسب مشروعیت بوسیله فرتور ( عکس ) از دیدار با بزرگان و شخصیت‌های شناخته‌شده مواجه هستیم!! جای خالی زنده یاد محمد بسته‌نگار برایمان به غم‌انگیزترین شکل ممکن خالی است!!!
بسته‌نگار را کسانی که از نزدیک دیدار داشته‌اند به خوبی به یاد دارند که حتی در دوران زمین گیر شدن بر تخت بیمارستان یا سالهای پایانی عمر به دلیل دیالیزهای مکرر در سرایش،همیشه در اتاق و کنار تختش مملو و مشحون از کتاب و مجله و … برای مطالعه بی‌وقفه و خستگی ناپذیر بود؛ حتی برخی از هم‌اندیشانش به شوخی می‌گفتند بسته‌نگار در دستشویی هم کتاب می‌خواند! این درس عملی را باید دقیقا همه به ویژه هم‌اندیشان و نزدیکان و هموندان خانواده بسته‌نگار بارها با آوای رسا و بلند بگویند تا برخی کنش‌ورزی سیاسی را بی شرمانه به فضاحت و ابتذال برای تسهیل اهداف پلید پوپولیستی و نامردمی‌شان نسازند!
محمد بسته‌نگار با مطالعه به شدت گسترده اش در تاریخ معاصر و نهضت ملی ایران اثر ارزنده ” مصدق و حاکمیت ملت ” را به همت انتشارات قلم منتشر نمود و خدمتی ارزنده به ملت ایران و جوانان جویایی حقیقت و همه آزادیخواهان و استقلال جویان شیفته مرام و منش مصدق نمود. این اثر از سویی واجد شاخصهای فاخر علمی در چینش و تهیه مطالب از سویی و گردآوری مطالب از طرف همه طیف‌های مصدقی و ملی‌اندیش نشاندهنده استاندارد علمی بالای اثر از یک سو و تلاش عملی و میدانی برای تحقق همبستگی ملی از سوی دیگر است.
در این اثر به همراه گزینش مطالبی مهم از شادروان دکتر محمد مصدق، از بزرگان شاخص نسل نخست نهضت ملی شادروانان دکتر شمس الدین امیرعلایی، مهندس مهدی بازرگان،مهندس احمد رضوی،آیت الله سیدرضا زنجانی،مهندس کاظم حسیبی،دکتر کریم سنجابی،دکتر یدالله سحابی،دکتر سید علی شایگان،الله یار صالح،دکتر غلام‌حسین صَدیقی،آیت الله طالقانی،شهید دکتر حسین فاطمی،دکتر عبدالله معظمی و همچنین کوشندگان طیف‌های مختلف مصدقی زنده یادان استاد ادیب برومند،دکتر غلامعباس توسلی،حسین راضی،کتر فریبرز رئیس دانا،مهنس عزت الله سحابی،پهلوان حسین شاه حسینی،مهندس نظام الدین موحد،دکتر محمد ملکی،دکتر ابراهیم یزدی و … بزرگانی همچون بهمن رضاخانی، دکتر علیرضا رجایی،دکتر حسین رفیعی، خسرو سیف، دکتر نظام الیدن قهاری،دکتر حسین موسویان و … مطالبی در نکوداشت یاد و خاطره دکتر محمد مصدق درج و منتشر شده است.
این کتاب ( مصدق و حاکمیت ملت ) را از نگاهی فراتر از استاندارهای پژوهشی بالایش بایستی گامی استوار و پندآموز و کاربردی در تمرین همبستگی ملی به عنوان پیش نیاز بی چون و چرای تحقق حاکمیت ملت ملاحظه و تامل نمود.
خانواده بزرگ نهضت ملی ایران همیشه شامل سه خانواده کوچکتر ملی،ملی-مذهبی و چپ مستقل عدالت‌خواه بوده است از این رو به زیبایی چینش و همنشینی این سه خانواده در خانواده گسترده و چندگون نهضت ملی ایران را میتوان ملاحظه و تامل نمود.
بسته‌نگار در میدان علم ثابت کرد دنیایی متفاوت از اندیشه و تحقیق ندارد و میان نظر و عمل رابطه‌ای ارگانیک و پویا برقرار ساخته‌بود.
محمد بسته‌نگار از سیلی نابه‌حقی که در شهربانی استبداد سلطنتی در سالهای دهه ۴۰ بر صورتش نقش بست و پرده ‌گوشش را پاره نمود تا به پایان عمر محکم در راه آرمانهایش ایستاد و کوچکترین عقب نشینی نکرد.
شادروان دکتر محمد ملکی در خاطرات زندان تابستان ۱۳۷۹ خورشیدی به یاد می آورد که محمد بسته‌نگار از اینکه در ۱۹ شهریور در سالگشت آیت الله طالقانی در زندان است خوشحال بود! چرا هوشمندانه و دلیرانه از اینکه در آئین نکوداشت شادروان طالقانی در حسینیه ارشاد نامش با تشویق حاضران آورده شود؛ بسیار لذت میبرد.
از این رو با مدعیان پرگو و پرادعا و تظاهر و افاده‌ای که شش ماه از سال در اروپا و آمریکا تفریح و عیش دغدغه اصلی و مهمشان بوده و هست ! و تظاهر و تکبر به دیگران ژست و برون‌مایه شان بوده و هست !! و حقیرانی که خائفانه دستگاه توجیه و تطهیر و تقدیس اینان هستند !!؛ از یک سو و اصحاب بی محتوای نمایش و شوآف در فضای مجازی و متوهم در فضای حقیقی از سوی دیگر، بسته‌نگار و مانندش اقیانوسی از عشق و انسانیت،آرمان خواهی و شجاعت،آزادگی و شرافت، مردم دوستی و مردم محوری فاصله است.
” او به معنای گوهرین ملی بود. از مردم، با مردم و برای مردم بود ” و در اندیشه و میدان آنرا به شایستگی ثابت کرد و به سان الگویی کارآمد به ملت ایران به ویژه نسل امروز آموزش نظری و میدانی داد.
زنده یاد و زنده نام محمد بسته‌نگار امروز در میانمان نیست اما جای خالی اش در فضای بس بیابانی و اخلاق زدایی شده و آرمان تهی شده امروز به غم انگیزترین شکل ممکن خودنمایی میکند.
امید است که با کاربست آموزه‌های نظری و میدانی‌اش فقدان غم انگیزش به فاجعه ویرانگر برای ملت ایران به ویژه نسل امروز کنشگران سیاسی و مدنی باورمند به نهضت ملی ایران و هوخواه دکتر مصدق تبدیل نگردد.
روانش شاد،یاد و نامش به مهر و نیکی و راهش مستدام و پر رهرو باد.

نویسنده : محسن زمانی
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.